Mezinárodní hudební festival AMEROPA se usídlil v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi

BRANDÝS NAD LABEM – STARÁ BOLESLAV – Ve dnech od 17. července do 23. července 2016 se Brandýs nad Labem – Stará Boleslav proměnila na město žijící hudbou. V rámci 23. ročníku mezinárodního hudebního festivalu AMEROPA se zde konají koncerty a mistrovské kurzy sólové hry, závěrečné koncerty absolventů Ameropy proběhnou ve čtvrtek 21. července a v pátek 22. července 2016 v kapli brandýského zámku.

Zahajovací koncert profesorů kurzu se konal v neděli 17. července 2016 v kapli brandýského zámku a vystoupili na něm mj. harfistka Kateřina Englichová, flétnista Václav Slivanský, hobojista Vratislav Vlna, islandská fagotistka Kristín M. Jakobsdóttir, houslistka Ada Slivanská, violoncellista Miroslav Petráš či klavírista Václav Mácha. Ti všichni společně s dalšími špičkovými hudebníky se věnují účastníkům mistrovských sólových kurzů, jejichž součástí jsou intenzivní individuální sólové lekce, společné lekce a tvůrčí dílny v prostorách hostitelské Základní umělecké školy, na zámku i na dalších místech v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi.

Festival Ameropa nabízí též samostatný program pro mladé hudebníky ve věku do 15 let, jehož smyslem je propagovat hudební, kulturní a sociální vazby mezi mladými lidmi různých kultur. V synagoze v Brandýse nad Labem se v pondělí 18. července 2016 masterclass pod vedením houslisty Jaroslava Svěceného zúčastnily tři talentované české houslistky a jejich indický kolega. Studenti si během samostatných hodin vylepšují hráčské dovednosti a připravují skladby pro komorní část kurzů, probíhá pravidelná individuální příprava a cvičení, korepetice s klavíristou pro vystoupení v rámci závěrečných koncertů a další společné – i nehudební – aktivity.

Závěrečné koncerty absolventů Ameropy si můžete poslechnout ve čtvrtek 21. července a v pátek 22. července 2016 vždy od 19.30 hodin v kapli na zámku v Brandýse nad Labem, vstupné je dobrovolné.

Ameropa byla založena v roce 1993 prof. Vadimem Mazo jako aktivita amerických pedagogů a jejich studentů v Praze. Postupně se začala profesionalizovat a rozšiřovat, ke komornímu programu přibyly sólové mistrovské kurzy a v roce 2014 se Ameropa stala součástí mezinárodního hudebního festivalu Prague, Classics.

Zdeňka Tichá