Zhoršil se vám příjem televize? Vyhoďte ji a kupte si novou! Za vše může vysokorychlostní internet LTE

ČESKÁ REPUBLIKA / POLABÍ – Přestaly vám fungovat doposud normálně hrající televizní programy? A přitom máte supermoderní fullHD televizi? Nejste sami. Než se rozhodnete reklamovat samotný televizní přístroj, přečtěte si následující řádky a pokuste se odstranit problém sami. Za vše může hekticky budovaná síť vysílačů vysokorychlostního mobilního internetu LTE. A bude hůř!

LTE Milovice

Nově spuštěný vysílač LTE v Milovicích

Z logicky nepochopitelných důvodů pustil Český telekomunikační úřad na stejné frekvence dva zcela odlišné digitální signály. Ty se pak překrývají a vítězí ten silnější. Jedná se o pozemní televizní vysílání standardu DVB-T a vysokorychlostní přenos dat v síti mobilních operátorů LTE. Protože síť vysílačů mobilního internetu expanduje denně, zahlcuje se pásmo, které bylo donedávna výsadou pro šíření televizního signálu. „Konkrétně nastává problém u lidí, kteří přijímají televizní vysílání na kanálech 59 – 65, tedy na frekvencích kolem 800 MHz, kam se právě stěhuje mobilní internet LTE. Zde nepomůže lepší nebo vyšší anténa, paradoxně nepomůže ani běžný anténní zesilovač. Jednoduchá rada je, zkusit najít vysílání televizního signálu na jiném vysílači a na jiných kanálech,“ radí odborník na anténní systémy Karel Kopřiva.

ČTÚ to vyřeší, ale počkáte si

S problémem se můžete také obrátit na Český telekomunikační úřad, který vám jej dozajista odstraní, ale počkáte si. „V současné době evidujeme opravdu velké množství stížností na kvalitu příjmu televizního signálu DVB-T v souvistli s rušením LTE. Každý podnět však musíme řešit individuálně a nepomůže ani hromadná stížnost. V praxi to znamená, že ke každému jednotlivci, do každé domácnosti, která problém ohlásí, vyjede náš technik a zkontroluje anténu, kabel a nastavení přijímače. Na místě pak navrhne vhodné řešení a problém odstraní, a to buď přeladěním na jiný vysílač, změnou směrování antény, nebo vsazením frekvenčního filtru. Vše je zdarma a náklady jdou navrub konkrétnímu mobilnímu operátorovi, který v té lokalitě pásmo zarušil,“ vysvětluje odborný pracovník Jiří Štorkán, který má v ČTÚ na starosti Prahu a Středočeský kraj. Zároveň však upozorňuje, že příjezd technika může trvat 30 dní i déle, protože úřad je v současné době stížnostmi zahlcen.

Je v tom bordel? Nebo co v tom je?

Bad signal

Vypadá váš signál takto? Zkuste se radši postarat sami.

Karel Kopřiva z pohledu znalce v oboru na anténní systémy ale hovoří o naprosté nelogičnosti a nesystémovosti. „Po léta, co se této problamatice věnuji, byla vyčleněná pásma pro komerční, státní a soukromé, řekněme volné použití. Byť byly východní a západní systémy nesynchronizované, byly přibližně podobné a státy se v tomto ohledu vzájemně respektovaly. Rozumím tomu, že je třeba sloučit standardy celoevropsky, ale celé to vymýšlí, s prominutím, pitomci. Přešli jsme na normu DVB-T a zrušili analog jen pro to, abychom za pár let zjistili, že v tomto pásmu potřebujeme vysokorychlostní internet, proto přestěhujeme televizní vysílání zase někam jinam. Všichni si tedy budeme kupovat nové televize a očekávat, kdy se zase legislativou něco změní a tu současnou hodíme do šrotu. Myslím, že je to všechno jen snaha tahat z lidí peníze a zaměstnat úředníky,“ rozčiluje se Kopřiva.

Nadávají i zvukaři. Nejdou jim bezdrátové mikrofony

Ovšem Karel Kopřiva není sám, kdo poukazuje na, řekněme, nečestné jednání rozhodovacích orgánů. O svém ví i zvukoví technici po celé republice, kteří si mnohdy svá velmi drahá přenosová zařízení nyní mohou tak maximálně vystavit v poličce.  „Mám špičkový a hodně drahý bezdráty mikrofony a asi před dvěma lety mi při probíhajícím koncertu do toho začal pronikat nějaký neznámý signál. No, byl jsem z toho úplně zoufalej. Hlavní hvězda na podiu, dole pár tisíc lidí a co s tím? Nakonec jsem to musel zachránit natažením kabelových mikrofonů. Vypadal jsem jako blbec a amatér, ale jinak to prostě nešlo. Pak jsem se dozvěděl, že v tom našem pásmu ČTÚ něco testuje. Musel jsem koupit všechno nový a jsem dost naštvanej,“ hovoří z vlastní zkušenosti o anarchii v českém éteru jeden z předních zvukařů, který si nepřál, aby bylo uvedeno jeho jméno. „Hele, já se živím zvukařinou, mám v tom takovejch peněz, že když bys tam dal moje jméno, mohl by mi utýct nějakej kšeft, a to fakt nechci,“ vysvětlil mistr.

Takže hurá pro novou televizi? Bohužel ano!

filtr lte

Filtr? Ale který?

To jsme ale poněkud odbočili od televizního vysílání.  Jistotou je, že vysílačů LTE na frekvenci 800 MHz bude přibývat. Další jistotou je, že od října se začne spouštět nový standard pro vysílání televizního signálu DVB-T2 + HEVC, a to HEVC si poznamenejte. I když si koupíte novou televizi se 4K rozlišením v režimu 3D a bude mít jen DVB-T2 tuner, bude vám k ničemu. Takže, co s tím, dokud nám ještě funguje standard DVB-T a televize nejde? Opět radí Karel Kopřiva: „Zkusit přeladit. Nejjednodušší možné řešení. Dále je v nabídce několik pasivních filtrů od stovky po asi pět set korun. Zde bych ale byl s nákupem opatrný a nejpreve se podíval na recenze, ono to totiž chodí z Číny a tam tyto problémy nemají.“ Směje se Kopřiva.

Musíme platit poplatky? Ano!

Pokud by se vám zdálo na místě, že byste neměli platit koncesionářský poplatek za příjem České televize, tak vás na závěr uklidníme, že musíte. Jak uvedla slečna na call lince určené přímo pro konesionářské poplatky (bohužel se nepředstavila): „Je to zákonem daný poplatek za vlastnictví televizního přijímače. To, že na něm nemůžete nic sledovat nás nezajímá a je to váš problém. Rozhodně nemá cenu, aby se na nás obraceli zákazníci se stížnosmi. Žádná úleva jim nebude poskutnuta.“

A máme to!

Seznam nedávnou spuštěných vysílačů LTE, které ovlivňují kvalitu příjmu DVB-T signálu:

27.7. – Milovice, Průběžná

21.7. – Stará Lysá
29.6. – Nymburk, Alfonse Muchy
29.6. – Nymburk, Sportovní
29.6. – Bobnice
29.6. – Kovanice
29.6. – Poděbrady, Jiráskova
29.6. – Ovčáry u Kolína

Josef Podolák