Kandidát na senátora Tomáš Czernin je proti česko-čínské průmyslové zóně u Nymburka a je připraven pro svoji vlast pracovat klidně zdarma

NYMBURSKO / DYMOKURY – Kandiduje do Senátu Parlamentu České republiky, přitom je místostarosta Dymokur, také Maltézský rytíř a hospodaří na poměrně velké rozloze polí, lesů a rybníků. Na senát by si prý ale čas rozhodně udělal a nemá dokonce potřebu pobírat za tuto funkci peníze. Je vlastencem, stejně jako jeho předkové, kteří český národ nikdy nezradili. Ano, asi tušíte. Na rozhovoru v Rádiu Patriot byl Tomáš Czernin. 

Tomas Czernin I

Tomáš Czernin

Tomáš Czernin se v současné době živí zemědělskou činností. Hospodaří na polích, v lesích a na rybnících v okolí Dymokur na Nymbursku, které byly jeho rodině vráceny v rámci restitucí v 90. letech. Podle jeho slov bylo převzetí rodového majetku sice krásné, ale zároveň velmi bolestivé, protože většina nemovitostí byla v naprosto dezolátním stavu. Přesto do toho, tehdy ještě s otcem Theobaldem a celou rodinou, šli. „Ze začátku se nám dokonce někteří lidé smáli, protože jsme neměli mechanizaci, neměli jsme traktory, v podstatě jsme neměli ani zkušenosti s hospodařením, ale cítili jsme, že to musíme dokázat,“ vrátil se k době začátků v minulém rozhovoru na Rádiu Patriot Tomáš Czernin. Doba pokusů a omylů je překonána a dnes si majitel souboru zemědělských aktivit výnosy pochvaluje. „Koupili jsme si nový bourák – traktor, který jsme vzali na úvěr a následně na něj získali dotaci na splácení části úroku. Tento systém dotace se mi zdá spravedlivý,“ hodnotí Czernin Podpůrný garanční rolnický a lesnický fond.

V aktuálním rozhovoru na Rádiu Patriot se kandidát na senátora Czernin vyjádřil k některým tématům nepopulisticky a je připraven za to sklidit nevoli voliče většinového názoru. „Jsem Evropan. Rozhodně si nepřeji a nemůžeme dopustit rozpadu Evropské unie, nebo vystoupení z tohoto mírového uskupení. To, že nám byrokracie Bruselu diktuje nesmysly, které sám musím řešit a nesouhlasím s nimi, neznamená, že se vzdáme této myšlenky. Musíme být jenom aktivnější a Evropská unie se musí reformovat. Bereme daleko víc než dáváme a časem to už nebude fér,“ hodnotí účast České republiky v EU Czernin.

K současné migrační krizi říká, že musíme pomoc lidem, kteří utíkají v ohrožení života před válkou a nepříznivou situací v jejich vlasti, stejně ale rozhodně varuje před bezzubým a neschopným systémem, který nedokáže rozlišit, kdo skutečně nutně naši pomoc potřebuje.

Tomas Czernin II

Tomáš Czernin při výlovu jednoho ze svých rybníků

Co Tomáše Czernina ale bytostně trápí, právě s ohledem, že v oboru podniká, nebo možná i z prostého vnímání krajiny je, že se lacině a nenávratně zbavujeme půdy ve prospěch skladišť a montoven. „Jsem zásadně proti česko-čínské průmyslové zóně u Nymburka. Jednak tam cítím, že v Nymburce vzniknou podniky pro agenturní zaměstnance s mizernými platovými podmínkami, ale hlavně se opět zabírá zemědělská půda, která nás má živit. Už teď je na polích v převážné většině technická či energetická plodina, než potravina, když navíc budeme tu nejlepší ornici odvážet a místa vylévat betonem, chováme se jako smyslů zbavení, a to se nám vymstí,“ varuje Czernin.

Proč tedy Tomáš Czernin kandiduje do senátu, když má zřejmě o zábavu postaráno jen se správou svého hospodářství? Podle jeho slov je to poděkování a služba vlasti a společnosti. „Dá se říct, že politiku pro svůj život nepotřebuji. Jenže, mně se v podstatě splnily všechny sny a říkal jsem si, že bych tedy měl být prospěšný naší zemi, společnosti, národu, který mi to umožnil. Rozhodně nejdu do senátu pro peníze. Já je nepotřebuji. Dovedu si představit, že by funkce senátora byla čestnou, jak je tomu v jiných demokraciích,“ odpovídá Czernin na dotaz, jestli by byl ochoten přijmout britský model Sněmovny lordů, kde za vykonávání funkce není členům horní komory parlamentu vyplácena žádná odměna.

Tomáš Czernin kandiduje do senátu ve volebním obvodě č.37 Jičín, který je tvořen celým okresem Jičín a severní částí okresu Nymburk ohraničenou na jihu obcemi Lysá nad Labem, Stratov, Kostomlaty nad Labem, Kostomlátky, Písty, Nymburk, Budiměřice, Křečkov, Pátek, Choťánky, Libice nad Cidlinou a Oseček. Současným senátorem je od voleb 2010 sociální demokrat Josef Táborský.

Více o názorech kandidáta na senátora Tomáše Czernina se dozvíte z Volebních sudiích na Rádiu Patriot, nebo stažením z archivu.

Josef Podolák