Milovice připravují Strategický plán rozvoje města. Slovo dostanou odborníci i veřejnost. Změní se i územní plán

MILOVICE – Chybějící, jasně definovanou strategii rozvoje Milovic, nyní připravuje vedení města. Strategický plán bude hledat podobu centra, průmyslové zony v Topolové i v lokalitě Boží Dar, zaměří se na rozvoj kulturního a sportovního života ve městě, turistický ruch i infrastrukturu. Půjde o metodiku, jakým směrem chceme Milovice rozvíjet. Nebude to sice závazný dokument pro jednání zastupitelů, ale budeme se jím řídit při schvalování investičních akcí. Už dnes bohužel víme, že v některých lokalitách bude muset dojít k úpravě územního plánu, který jsme teprve loni velmi pracně schválili,“  vysvětluje přínos dokumentu pro město starosta Milovic Milan Pour, který dostal od zastupitelů mandát, být hlavním koordinátorem při vzniku strategického plánu. Plán musí být hotov do konce roku a vymezí se na období 2017 – 2027.

Územní plán města Milovice

Realizaci dokumentu vysoutěžila poradentská firma SPF Group, která již vypracovala strategický plán rozvoje například pro města Mladá Boleslav, Český Brod či Jesenice. Přípravu podkladů má na starosti patnáctičlenný řídící výbor, který bude vytvářet strategii. „Výbor je sestaven z radních, některých zastupitelů, zástupců neziskových organizací, významných podnikatelů a úředníků městského úřadu. Pod výborem budou pracovní skupiny se zaměřením na bezpečnost a prevenci kriminality, na kulturu, sport a školství, na výstavbu a dopravu, na životní prostředí, na rodinu, sociální věci a zdravotnictví, na ekonomiku, podnikání a cestovní ruch a na urbanismus,“ vyjmenovává starosta Pour. V rámci přípravy materiálů pro vznik strategického plánu bude vzorek obyvatel města osloven dotazníkem a připravené jsou řízené rozhovory s osobnostmi Milovic z podnikatelské sféry, s lékaři, vedoucími neziskovek a dalšími veřejně činnými jedinci.

Strategický plán rozvoje města bude také sloužit jako plusové body při žádostech o dotace na jednotlivé nákladné investiční akce. Jednou z prvních, kterou bude milovická radnice realizovat, je přestavba bývalého domu oficírů na multifunkční kulturní dům, který bude sloužit jako kino, divadlo, konferenční sál a reprezentativní sál, například pro pořádání plesů. 

Starosta Milovic Milan Pour před budovou budoucího kulturního centra

Další výraznou investicí by měla být výstavba krytého bazénu. „O bazénu mluvíme dlouho. V minulé anketě mezi obyvateli, co jim v Milovicích nejvíce chybí, dokonce uváděli bazén na druhém místě, hned za kinem. Nyní víme, že sousední Benátky nad Jizerou bazén stavět nebudou, máme vytipovanou lokalitu u Ostravské ulice, víme, že náklady na stavbu budou zhruba 120 milionů korun, a právě nyní se tvoří studie udržitelnosti, tedy provozních nákladů. Na červnovém zastupitelstvu bychom se měli rozhodnout, zda do výstavby bazénu jít, nebo ne,“ dává naději Milovickým starosta.

Umístění bazénu v Milovicích

Asi nejviditelnějším problémem třináctitisícového města je absence centra, respektive veřejného prostoru, který by jako centrum přirozeně sloužil. Logicky se nabízí, přepracovat ráz náměstí 30. června, kde se nachází například budova Radnice. Tato varianta je stále ve hře, ale jak potvrzuje starosta Milan Pour, je zatím velmi těžko realizovatelná. „Zásadním problémem je umístění stavebnin na náměstí, které zde samozřejmě nechceme. Jeden z plánů navrhuje přestavět halu na jakousi krytou tržnici, další na, řekněme, novodobý kostel. Variant, jak využít tento objekt, je několik, bohužel ale není města. Jednáme s vlastníkem nemovitosti o prodeji, chce však několik desítem milionů a nový pozemek na okraji Milovic. Další, rovněž výrazný pozemek na ploše budoucího centra města je také v soukromých rukou. I zde jednáme s majitelem, ale zatím jsme se nedohodli,“ vysvětluje Pour. Je tu prý i druhá možnost, uměle vytvořit centrum města v jiné lokalitě. O které místo by mělo jít, nechce starosta prozatím prozradit. 

Náměstí 30. června, které by mělo být přirozeným centrem Milovic

Josef Podolák

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *