ROZHOVORY: pátek 13.10. od 11:00 - PETR MATUŠINA, veterinář, kandidát do PS za TOP09............. pátek 13.10. od 13:00 - JAN HAMÁČEK, předseda PS, kandidát do PS za ČSSD................... pondělí 16.10. od 11:00 - JAN RITTER, místostarosta města Nymburk................. pondělí 16.10. od 12:00 - VÍT RAKUŠAN, starosta města Kolín, kandidát do PS za STAN............... úterý 17.10. od 11:00 - JAN SKOPEČEK, krajský radní, poslanec, kandidát do PS za ODS................ čtvrtek 19.10. od 11:00 - MILOŠ PETERA, předseda představenstva VaK Nymburk, krajský zastupitel.............. čtvrtek 19.10 od 13:00 - PETR PROCHÁZKA, kandidát do PS za Piráty................. čtvrtek 26.10. od 11:00 - MILAN POUR, starosta města Milovice.................. pondělí 30.10. od 11:00 - PAVEL FOJTÍK, starosta města Nymburk.............. Dotazy posílejte na studio@radiopatriot.cz nebo přes kontaktní formulář na webu..........


Předpověď počasí
  • 0

Plicní oddělení nymburské nemocnice pořizuje super moderní vybavení. První přístroj za 900 tisíc už slouží

NYMBURK – Dva zcela nové přístroje zjednoduší, zpřesní a zrychlí diagnostiku onemocnění dýchacích cest a zvýší kvalitu vyšetření pacientů na plicním oddělení nymburské nemocnice. Jedním z nich už navíc nymburští lékaři disponují. Za zhruba 900.000 korun pořídila nemocnice bodypletysmograf.

„Bodypletysmograf dokáže odhalit poruchu vedení kyslíku na úrovni průdušek a průdušinek. Jejich typické zúžení, zvýšení odporu v nich nebo zvýšenou pohyblivost můžeme vidět u astmatu či chronické obstrukční plicní nemoci. Dále ukazuje celkovou kapacitu plic a stanovuje, za jak dlouhý čas dokážeme vydechnout obsah plic, což je důležité pro posouzení příčin námahové dušnosti,“ vysvětluje MUDr. Šárka Klimešová, Ph.D., lékařka plicního oddělení Nemocnice Nymburk s. r. o.

Jak dodává, i po úplném vydechnutí ovšem zůstává v plicích určitý objem vzduchu, který se u některých nemocí zvyšuje. Jeho stanovení je s novým přístrojem rovněž možné. Přístroj dokáže ukázat, kolik vdechnutého kyslíku projde z plicního sklípku do krve.

„To bývá obvykle snížené u plicních fibróz, nebo třeba u srdečního selhávání. V neposlední řadě umí stanovit sílu nádechových i výdechových svalů. To je potřebné pro odlišení onemocnění plic od nízké fyzičky či poruch pohybového aparátu hrudníku,“ dodává lékařka. Již dopředu je jasné, že přístroj bude poměrně dost využíván. Lékařka počítá se 3.800 výkony ročně, které budou provedeny u zhruba dvou tisícovek pacientů.

Kromě již pořízeného bodypletysmografu se nemocnice chystá koupit také analyzátor vydechovaného oxidu dusnatého. Ten zase dokáže velmi přesně stanovit míru alergického zánětu v dýchacích cestách u alergiků a alergických astmatiků. A ani tím plány na modernizaci plicního oddělní nekončí.

„Ve vzdálenější budoucnosti plánujeme dokoupení jednotky k bronchoprovokačním testům potřebným k odhalení astmatu či zvýšené dráždivosti dýchacích cest například při pracovních expozicích,“ uzavírá Šárka Klimešová.

Pavlína Stránská


Napište svůj názor

Tip Rádia Patriot

Aktuální akce v Polabí

Tip pro Vás…

facebook.com/radiopatriot

Vyhledávání na webu

Doporučujeme…