NYMBURK: Při pokojné demonstraci proti AZOSu najížděl kamion do lidí. Přišlo 50 občanů a jen jedna zastupitelka

NYMBURK – Na nymburském Zálabí demonstrovali místní obyvatelé proti firmě AZOS CZ, která jim již přes tři roky otravuje a ničí život. V důsledku byl jejich protest směřován i proti vedení města a kraje, protože prý nemají u svých vlastních politiků zastání. V průběhu jinak pokojné demonstrace málem došlo k tragedii, když řidič kamionu najel do jednoho z demonstrantů.

Zdlouhavé a k řešení nevedocí snahy domoci se zastavení výroby zinkovny AZOS na nymburském Zálabí za pomoci radnice a kraje, opět vyhnaly zoufalé obyvatele této čtvrti do ulic. Ve čtvrtek v dopoledních hodinách jich přímo před vjezdem do fabriky, která podle několika relevantních nálezů nemá a nikdy neměla kouladaci na užívanou halu, porušuje mnoho zákonů a předpisů a co hlavní, vypouští do ovzduší životu nebezpečné emise, protestovala na pokojné demonstraci zhruba padesátka. Vedení města se k Zálabákům nepřidalo. „Když se podíváte kolem sebe, tak vidíte, že tu nejsou žádní extrémisté, ale normální zoufalí lidé, kteří už nevědí, jak dál. My nemáme oporu v úřednících. Město Nymburk na nás kašle. Soud, který město proti Azosu vede, je jen o očištění vlastních úředníků, že nepochybili. Nejde zde o zastavení výroby v Azosu,“ míní občan Nymburka Martin Křížek, který se pro tuto demonstraci stal jakýmsi mluvčím. Nutno podotknout, že čtvrteční akci nesvolal spolek Permanent, který má jediný cíl, dostat firmu Azos z Nymburka, ale sami nespokojení obyvatelé Zálabí, ke kterým se pro tentokrát přidali i lidé z druhého břehu Labe, bydlící v bytových domech na Labské terase.  

Vedení města nedorazilo. Přišla jen jedna zastupitelka

Je zarážející, že si nikdo z vedení města Nymburka neudělal pár minut čas, aby se na demonstraci zastavil a alespoň vyjádřil podporu protestujícím. Podle slov Miloslavy Štěrbové, která zde nebyla z pozice předsedkyně spolku Permanent, ale jako naštvaná sousedka firmy, osobně pozvala starostu Pavla Fojtíka a místostarostku Adrienu Gabrielovou. Bohužel nedorazili. Gabrielová ale díky stranické příslušnosti pomohla Zálabákům otevřít dveře u ministra životního prostředí Richarda Brabce, což obyvatelé Zálabí kvitují s povděkem, neboť to vypadá, že by se ministr Brabec mohl skutečně o celou problematiku začít zajímat. Z obyvateli Nymburka zvolených zastupitelů byla nakonec na demonstraci přítomna pouze Věra Beranová, která se touto kauzou zabývá od samého začátku a byla první, která v zastupitelstvu před lety důrazně upozorňovala, že s firmou Azos není něco v pořádku. 

Řidič kamionu najel do demonstrantů, naštěstí se nic nestalo

Přestože byla celá akce naprosto pokojná, v jednu chvíli došlo k nečekanému emocionálnímu vypětí. Při výjezdu kamionu přepravní společnosti Bubák, řidiči kamionu takzvaně ruply nervy a vynucoval si volný průjezd silou svého kolosu. Demonstranti přecházeli mezi chodníky lemujícími hlavní bránu společnosti Azos, v jasné snaze, i tímto protestem ukázat svoji nespokojenost. Šofér nákláďáku ale, nemaje s problémem ani s firmou Azos nic společného, vyhodnotil situaci tak, že mu lidé brání v cestě. Došlo k troubení, ze strany demonstrantů k provolávání hesel a od jednoho z nich dokonce k počastování kabiny kamionu formou silnějšího poplácání. To řidič nevydržel a přestože se v tu chvíli přímo před ním nacházeli lidé, povolil spojku a kamion o pár desítek centimetrů poslal kupředu. Bohužel ale najel do jednoho z demonstrantů a zavadil o přítomnou paní o francouzských holích. Nikomu se nic nestalo, přesto však řidič, který usedne za takovýto stroj, by měl mít nervy v pořádku a vědět, že vše je nejlepší řešit s klidem. Podle neoficiálního zdroje byl celý incident hlášen Policii ČR.

Soud pokračuje v úterý od 9:00 hodin. Budeme opět u toho

Jak už jsme zmínili výše, město Nymburk se ve vleklém soudním sporu domáhá, aby společnost AZOS přestala obtěžovat okolí zápachem a zdržela se užívání výrobní budovy, které nemá kolaudační rozhodnutí pro užívání technologie kataforezního lakování. Na úterý 20. června je stanoveno pokračování soudního přelíčení, které na Rádiu Patriot bedlivě sledujeme a vždy přinášíme online reportáž přímo ze soudní síně. K přečtení zde.

Josef Podolák

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *