Stát vyhlásil plošný hon na divočáky, myslivci na Nymbursku žádné změny neplánují. Masivní odstřely se na ceně masa ale neprojeví

NYMBURSKO – Ministr zemědělství Marian Jurečka nařídil intenzivní lov divočáků, a to na celém území České republiky. Jde o reakci na výskyt afrického moru prasat, který se objevil na Zlínsku. Nymburského regionu se toto opatření zřejmě nijak nedotne a sami myslivci žádnou masivní naháňku černé zvěře neplánují. 

Podle předsedy dozorčí rady Okresního mysliveckého spolku Nymburk Jiřího Letáčka, se na Nymbursku vyskytují stovky až kolem tisíce kusů prasat divokých, s jejich masivním odstřelem se ale nepočítá. „Pro nás to žádné mimořádné opatření nepřináší. Odstřel bude probíhat v podstatě pořád stejně. Žádné zákazy nebo omezení vstupu do honiteb neplánujeme, takže veřejnost může zůstat v klidu,“ říká Letáček.

Hrabě Tomáš Czernin, který hospodaří na svých lesních, polních a vodních pozemcích v okolí Dymokur, taktéž neplánuje omezení pohybu pro návštěvníky jeho lesů. „Já už jsem divočáka neviděl dlouho, jinak my lovíme vždy naplno. Ohledně vstupu do lesa u nás žádné opatření není,“ uklidňuje případné houbaře a milovníky procházek v oblíbených dymokurských lesích senátor Czernin.

Podle statistiky ministerstva zemědělství, škody způsobené divočáky jenom na zemědělských plodinách dosahují ročně kolem 3 miliard korun. Proto bylo loni odloveno více než 200 tisíc kusů této zvěře. Na ceně tohoto výtečného masa se ale tato skutečnost nijak neprojevila. „Výkupní cena se pohybuje, podle stáří kusu, od 40 do 80 korun za kilo. Bohužel, než se maso dostane ke konečnému spotřebiteli, cena naroste na 300 až 400 korun za kilo. To samozřejmě není správné, ale takové marže mají nastavené jednotliví překupníci,“ kroutí hlavou nad konečnou cenou masa z divočáka Jiří Letáček. Doporučuje proto, dojít si na dobrou zvěřinou radši do ověřené restaurace, která kupuje maso přímo od jednotlivých mysliveckých spolků.

Josef Podolák

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *