ROZHOVORY: Dotazy posílejte na studio@radiopatriot.cz nebo přes kontaktní formulář na webu..........

  • 0

Poděbrady festivalem Soundtrack aspirují na zařazení do mapy světových kulturních míst. Dopravní omezení ale Poděbraďáci hlasitě kritizují

PODĚBRADY – V lázeňském městě na Labi se pokouší vytvořit novou tradici festivalu s mezinárodním věhlasem. Již podruhé se zde uskuteční Soundtrack Poděbrady, mezinárodní festival filmové hudby a multimédií, přičemž ten letošní je organizátory označován oficiálně jako první. Pokud se vše povede, Poděbrady mají nakročeno na zápis do minimálně evropského povědomí a časem možná zařazení do celosvětově respektovaných kulturních míst. Samotné Poděbraďáky ale omezení kolem festivalu, mírně řečeno, dráždí. 

Podle prezidenta festivalu Soundtrack Poděbrady, hudebníka Michala Dvořáka, byl loňský jednodenní festival jen jakýmsi trailerem, kdy se tak trochu testovalo místo, možnosti a odezva. Ten skutečný první ročník bude letos a to rovnou čtyřdenní, od čtvrtka 24. do neděle 27. srpna.

Michal Dvořák, který především za festivalem stojí, je široké veřejnosti asi nejvíc znám, jako spoluautor, protagonista a producent světově velmi úspěšného hudebně vizuálního představení Vivaldiano, jako klíčový muzikant ve skupině Lucie a autor filmové hudby (Amerika, Poslední přesun, Mrtvej brouk, Zapomenuté světlo, Panství, Báječná léta pod psa a bezpočet dokumentů, hudby k reklamám a znělek velkých show). Spolupracoval mimo jiné s Peterem Gabrielem, Hansem Zimmrem a Wyclefem Jeanem pro celosvětové televizní spoty Amnesty International. Spolupracoval s režiséry: William Tanen (USA), Carlo Lascano (Španělsko) Jan Hřebejk, Jakub Sommer, Vladimír Michálek, David Sís, Petr Nikolajev, Ondřej Trojan, Ivan Vojnár, Viktor Polesný, Vít Olmer, Adam Rezek a dalšími.

Proč si pro realizaci myšlenky na festival filmové hudby a multimédií vybral právě Poděbrady, Michal Dvořák říká: „Přiznám se, že v Poděbradech jsem byl v roce 2015 vůbec poprvé, když jsme dělali obhlídky míst, pro plánovaný festival Soundtrack, Poděbrady byly na pátém místě možných lokalit. Jenže to město mě hned napoprvé okouzlilo a bylo v podstatě rozhodnuto. Ideální dispozice lázeňského parku, zámek, náměstí, osmnácti jamkové golfové hřiště, parkur, oblíbená filmová lokalita přímo ve městě a v okolí, fotbalové hřiště a vůbec, jak Poděbrady působí, jakou energii vyzařují.“

Posledně jmenovaná lokalita, tedy fotbalový stadion, bude také dějištěm jediného letošního koncertu skupiny Lucie a rovnou výjimečného. „My máme v kapele takový vztah po těch třiceti letech, že se každý respektujeme ve svých soukromých projektech. Velmi mě potěšilo, že mi vlastně sami kluci nabídli, jestli bychom si na Soundtracku Poděbrady nemohli zahrát. Během koncertu předáme Radimu Hladíkovi cenu In memoriam, jako výbornému autorovi filmové hudby, kterou převezme jeho syn a osobně ji předá Michal Pavlíček, který si s námi rovnou i zahraje. Máme unikátní obrazový doprovod připravený právě jen pro tento koncert, který už se nebude opakovat,“ líčí bonusy koncertu skupiny Lucie Michal Dvořák.

Soundtrack Poděbrady město doslova pohltí, na Kolonádě bude probíhat několik výstav, tanečních vystoupení, multimediálních show i některých hudebních čísel, podchod u železničního nádraží se promění ve stanici metra, objeví se nové kavárny a restaurační místa. Ovšem nejintenzevněji bude tepat srdce festivalu na Jiřího náměstí, na nádvořích a v okolí zámku, případně na obou březích Labe. To sebou nese bohužel i výrazná dopravní omezení. Během fesivalu bude pro dopravu uzavřena část centrálního Jiřího náměstí, s omezením se budou lidé potýkat i na Palackého třídě, což je hlavní průtah městěm Praha – Hradec Králové. Omezení budou i v okolí Lázeňské kolonády, respektive Náměstí T.G.Masaryka a v několika dalších ulicích v centru města. „Tato hudba se mi nelíbí, skupinu Lucii neposlouchám, festival mě nezajímá. Nevím, proč kvůli tomu musím mít několik dní auto zaparkované asi kilometr od baráku a musím objíždět náměstí bůhvíkudy,“ vyjádřil značně podrážděně názor na festival Lukáš Malý z Poděbrad. Nutno podotknout, že v tomto pohledu na věc, není rozhodně sám. Na některých internetových sociálních komunitách se již šikují desítky nespokojených obyvatel města, kteří si nechtějí dopravní omezení a jistý diskomfort nechat líbit.

Vraťme se ale k programu samotného festivalu Soundtrack Poděbrady, který by se, bez nadsázky, skutečně mohl během několika let stát stejně úspěšným a uznávaným, jakým je Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary.  

Pátek bude ve znamení koncertu největších filmových hitů Jaroslava Uhlíře a následně Jana P. Muchowa v koncertním prostoru pod zámkem a samozřejmě mnoho doprovodných akcí v parku a ve stanici metra, což je ostatně kontinuální program po celé trvání festivalu.

V sobotu bude udělena další cena In memoriam skladateli nejen filmové hudby, Karlu Svobodovi, při představení Tři oříšky pro popelku. Zlatým hřebem festivalu bude účast italského skladatele Nicoly Piovani, oceněného Oscarem za hudbu ke snímku Roberta Benigniho Život je krásný, který v minulosti spolupracoval i s Federikem Fellinim i jinými legendami. „Následovat bude půlnoční koncert HBO, kdy velký symfonický orchestr uvede nejslavnější melodie z titulů této stanice, například Pustina, i dosud neuvedených řad Hry o trůny, True Blood a přítomna bude například Vladivojna La Chia. Tento megakoncert bude přenášen na několik velkoformátovýh LED televizí a díky využítí Poděbradského zámku, jako projekční plochy, jej uvidí a uslyší všichni na nábřeží a na mostě,“ láká na sobotní večer pro širokou veřejnost prezident festivalu Soundtrack Poděbrady Michal Dvořák. 

Do budoucna jsou podle Dvořáka přislíbené další velké hvězdy filmové hudby, za jednu jmenujme megastar Hanse Zimmera, který by se měl možná už přístí rok objevit na, v Poděbradech netradičním, modrém koberci.

Veškeré informace o festivalu Soundtrack Poděbrady zde

Josef Podolák  

 


Napište svůj názor

TV Patriot

Rozhovor se starostou města Nymburk, Ing. Tomášem Machem

Úterní rozhovor se starostou města Nymburk, Ing. Tomášem Machem, jsme zkusmo streamovali také s obrazem... No, máme co zlepšovat, obraz není úplně ideální, přesto vám celý rozhovor nabízíme, neboť je v něm hodně důležitých a zajímavých informací.Takže příště lépe :-D

Zveřejnil(a) Rádio Patriot dne Středa 16. ledna 2019

TV Patriot

Reklama

Tip Rádia Patriot

Aktuální akce v Polabí

facebook.com/radiopatriot

Reklama

Vyhledávání na webu