ROZHOVORY: Dotazy posílejte na studio@radiopatriot.cz nebo přes kontaktní formulář na webu..........

  • 0

Vyfoťte si nymburskou lávku! V pátek půjde k zemi! Město připevní provizorní lávku na most příští rok

NYMBURK – Lávku přes Labe v Nymburce zbourá firma Strabag. Práce vyjdou na zhruba 6,5 milionu korun. Zároveň město poslalo do užšího výběru šest návrhů na novou podobu lávky. Ovšem provizorní konstrukce, zavěšená na kamenný most, by měly být hotová již příští rok na jaře.

Nymburská lávka, spojující centrum města se Zálabím, je v havarijním stavu. Respektive, podle expertýzy Kloknerova ústavu ČVUT, je konstrukce natolik nestabilní, že nikdo nedokáže odhadnout, jak se bude v následujicích minutách chovat a zároveň nikdo nemůže vyloučit, že třeba zítra nespadne. „Je to velmi specifická konstrukce, shodná se zřícenou lávkou v pražské Troji, kde také do poslení chvíle nebyly žádné náznaky, že by měla spadnout. Ta konstrukce nevysílá dopředu žádné signály a pak spadne“ popisuje stav mostu místostarosta Nymburka Jan Ritter. „Poté, co spadlo přemostění v Troji, jsme chtěli odborný posudek, že je naše lávka bezpečná. To nám ale nikdo nebyl schopen vystavit a zaručit se tak za stabilitu lávky. Následný elaborát z Kloknerova ústavu nám dal za pravdu, že obavy byly oprávněné,“ dodává Ritter.

Co stupeň Celsia, to jeden centimetr

Konstrukce lávky totiž neustále pracuje a nosná ocelová lana reagují na změnu okolní teploty i na zatížení. Dokonce, podle měření, průhyb v nejnižším místě tělesa mostovky klesá a stoupá přesně jeden centimetr s jedním stupněm Celsia. Je tedy jasné, že za stávajícího stavu už lávku otevřít nelze, ovšem zpočátku nebyla úplná shoda, co s lávkou dál. Byly zde silné hlasy, které volaly po opravě, jenže ta by byla v řádech desítek milionů a prodloužila by životnost konstrukce o maximálně patnáct let. „A stejně by to neřešilo problém, že tento druh lávky není pro naše podmínky úplně vhodný, už vzhledem k prověšení ve středu konstrukce a tedy nutnosti překonání dvou vrcholů při přechodu přes Labe, nevhodné šířky, kdy není možné na lávku zároveň pustit chodce a cyklisty, špatného povrchu, který je ve vlhkém prostředí docela nebezpečný a zároveň by rekonstrukce stávající lávky neřešila problém s vyústěním na zálabské straně. Přiznejme si, že lávka se prostě nepovedla a čím dřív ji nahradíme novou a lepší, tím lépe,“ míní místostarosta Ritter. O nové podobě lávky se nyní vede architektonická soutěž. Ze čtrnácti návrhů rada města poslala do užšího výběru šest. „Nová lávka by se finančně měla pohybovat kolem 40 milionů korun bez DPH. Předpokládaný termín realizace je rok 2020. Nová lávka by se měla nacházet na stávajícím místě současné a bude dostatečně široká (4 metry), určená pro pěší i cyklisty, se snadným nástupem na zálabské straně,“ říká tiskový mluvčí města Nymburk, Petr Černohous.

Lávka zavěšěná na kamenném mostě bude

Z podstaty své profese architekta, Ritter již začátkem roku navrhl náhradu uzavřené lávky v podobě dočasné konstrukce, zavěšené na kamenný most. Elegantní a relativně rychlé řešení naráželo na nevyjasněné majetkové poměry mostu, kupodivu proti ní neměli nic památkáři. Most totiž stále není celý převeden z majetku Řediteství silnic a dálnic na Kraj, respektive Krajský úřad Středočeského kraje. Zde ale pomohl Miloš Petera, náměstěk krajské hejtmanky. „Osobně jsem vyjednal, že obě instituce souhlasí s umístěním dočasné lávky na kamenný most, přestože nejsou stále dojasněné majetkové poměry,“ vyjádřil se pro Rádio Patriot Petera. To místostarosta Ritter slyšel rád a podle jeho slov, se co nejdříve začne projektovat a na jaře 2019 by zavěšená konstrukce mohla sloužit veřejnosti. Připomeňme, že silniční, kamenný most je pro pěší dopravu uzavřen, přestože denně po chodnících zkouší překonat bariéru přes řeku desítky lidí a to i s dětmi. Zde je totiž největší problém v tom, že vozovka na mostě je úzká a musí-li se vyhnout větší dopravní prostředky, a to nejen kamiony, ale třeba i autobusy, jedou v podstatě těsně při hraně chodníku. A vzhledem k vyvýšení, řekněme ozdobných chodníků, je pak právě zpětné zrcátko takových automobilů přesně ve výšce chodce.

Lávku přestřihnou v pátek ráno

Ale zpět k demolici lávky. Podle vyjádření experta na mostní konstrukce společnosti Strabag, která vysoutěžila demoliční práce, Karla Frankoty, by se konstrukce měla poroučet k zemi v pátek ráno. „Pokud nevzniknou komplikace, tak bychom měli zahájit demolici v pátek ráno,“ uvedl Frankota. Více ale nechtěl zatím sdělit, protože ještě celé pondělí probíhalo prověřovaní stavu lávky a vyhodnocení nejlepšího způsobu demolice. Podle našich informací by firma měla přistoupit k pracem po osmé hodině a to přestřižením nosných lan pomocí obřích nůžek plovoucího bagru. Následně by se celá lávka měla zřítit do Lebe, načež bude u obou stran vytažena na břeh pásovým vozidlem, tankem. Firma Strabag tuto akci získala od města za částku cca 5,3 milonů bez DPH, ovšem s tím, že materiál ze stržené lávky i nadrtí. Likvidace výsledného odpadu už bude ale na městě samotném.

Město nemohlo jednat rychleji

Veřejnost celou akci kolem nymburské lávky vnímá velmi intenzivně a mnoho lidí dává současnému vedení města za vinu, že vše trvá dlouho. Jenže, jak upozornil v rozhovoru na Rádiu Patriot zastupitel a bývalý místostarosta Zdeněk Vocásek, všechny úkony mají určitou lhůtu. „Vůbec současné radnici tuto situaci nezávidím, vím, že to není jednoduché, reagovat rychle na takovou krizou situaci a myslím, že vedení města jednalo, jak nejrychleji mohlo. To bych jim určitě nezazlíval,“ míní Vocásek. Čemu ale příliš nerozumí, je neschopnost využít všechny dostupné prostředky pro přepravu lidí přes Labe. Zdeněk Vocásek, jako starosta Hasičů města Nymburka nabízel dodávkový automobil pro přepravu osob, nebo i člun, jako přívoz. „Ano, je s tím papírování a proces povolování, ale myslím, že město mohlo využít pro přepravu osob přes Labe po silničním mostě osobní dodávkový vůz hasičů, tedy vlastního majetku, který by pendloval mezi náměstím Přemyslovců a Zálabím. Bohužel, pan starosta si myslel, že mu předáme vůz i s koncesí, platým povolením pro převoz veřejnosti a řidičem, který to bude dělat zadarmo, pro blaho obyvatel Nymburka,“ uzavřel nevyužitou nabídku Vocásek.     

Josef Podolák

 

 


Napište svůj názor

TV Patriot

Rádio Patriot doporučuje:

Reklama

Aktuální akce v Polabí

facebook.com/radiopatriot

Reklama

Vyhledávání na webu