ROZHOVORY: Dotazy posílejte na studio@radiopatriot.cz nebo přes kontaktní formulář na webu..........

  • 0

Jen 70 minut odolávala nymburská lávka hydraulickým nůžkám bagru firmy Strabag. Zřítila se podstatně dříve, než se čekalo

NYMBURK – V pátek 3. srpna 2018 ve třičtvrtě na deset dopoledne se Nymburk naposledy rozloučil s jednou svých dominant. Ve věku nedožitých 34 let nás rukou strojníka firmy STRABAG navždy opustila lávka pro pěší, která spojovala střed města se Zálabím.

Již v prosinci 2017 došlo po pádu její trojské sestry do Vltavy k uzavření. Následovaly měsíce zkoumání, prověřování a zjišťování, na jejichž konci v červnu vzešel verdikt: Zbourat lávku. V posledních dnech nebylo veřejnosti zpřístupněno ani parkoviště u Labe pod Eliškou, kde probíhaly přípravné práce pro pád stávající lávky, překládání všech sítí, kabelové TV a internetu. Ve čtvrtek večer se u Lávky sešla k pietnímu zavzpomínání asi dvacítka občanů, kteří k lávce položili věnec a zapálili několik svíček.

Pietní rozloučení s lavkou…

Zveřejnil(a) Rádio Patriot dne Čtvrtek 2. srpen 2018

Start demolice byl ohlášen na páteční 8 hodinu ranní a již o několik desítek minut dříve se na místa s výhledem na lávku podél Labe sjížděly novinářské štáby a desítky diváků. V 8 hodin byla nejprve vyhlášena tisková konference za účasti starosty Pavla Fojtíka, místostarosty Jana Rittera, zástupce demoliční firmy Karla Frankoty a zástupce policie ČR, která na celý průběh akce řádně dohlížela. To už se na místech s výhledem na lávku tísnily stovky lidí.

Starosta pro média, kterých se v místě objevilo také možná i několik desítek, znovu shrnul celou problematiku a poté nastínil budoucnost přemostění řeky pro pěší. Pan Frankota poté vysvětlil postup demolice a možná hrozící nebezpečí s ním spojená.

Poté už se do lávky zakously dva velké demoliční stroje a začala likvidace. Předpoklad firmy byl, že se lávka sama zřítí po přestřižení zhruba 50% lan, asi po 2 hodinách prací. Během stříhání poté přinesl novinářům asi metrový kus ocelového svazku, na kterém bylo vidět značné stádium koroze a opotřebovanosti, což by při dobrém probetonování rozhodně býti nemělo. K přestřižení lávky přitom docházelo v místě, kde se poškození a koroze lan vůbec nepředpokládaly. Bourací stroj s velkými nůžkami musel konat časté přestávky, neboť ocelová lana se dostávala mezi hroty nůžek a hrozilo, že při utržení lávky strhne její padající část celý stroj sebou do řeky.

A po zhruba sedmdesáti minutách demoličních prací, zhruba v 9:40 hodin, se ozvalo nepatrné vrznutí a prasknutí a během 2 vteřin i plácnutí do vody a lávka již nebyla nad řekou. Oba pilíře na březích se naráz nahnuly směrem ke své části města a například zbytek lávky nad parkovištěm u Elišky tiše dosedl na připravený val z navezené hlíny. Po proudu i proti němu se rozeběhla vodní vlna, která rozkolébala dozorující policejní čluny a zahnala na břeh i fotografa, který celou akci fotil a natáčel mezi lekníny poblíž břehu.

Zveřejnil(a) Rádio Patriot dne Pátek 3. srpen 2018

Na další tiskové konferenci, která proběhla bezprostředně po pádu, zdůraznil zástupce STRABAGu fakt, že lávka spadla již po přestřižení 25% lan a tudíž mnohem dříve. Tím akcentoval její skutečně nebezpečný stav. Dále popsal následující kroky spojené s demolicí a vytažením lávky z vody. Během pátku a víkendu by mělo dojít k odstranění všech zbytků lávky na březích a demolici pilířů. V pondělí 6.8. přijedou do Nymburka tři vyprošťovací tanky, které zbytek lávky vytáhnou z vody. Následovat bude odvoz veškerých sutí a komponentů a 12.8. by po lávce měly zůstat jen vzpomínky a fotografie.

Starosta Nymburka p. Fojtík poté ještě na dotazy novinářů vysvětlil, že pokud se podaří projít přes obtížná vyjednávání, je zde jistá šance, že na jaře 2019 budou moci občané využívat provizorní lávku připevněnou k silničnímu mostu…

Petr Procházka


Napište svůj názor

TV Patriot

Rádio Patriot doporučuje:

Reklama

Aktuální akce v Polabí

facebook.com/radiopatriot

Reklama

Vyhledávání na webu