Studentské volby na nymburském gymnáziu vyhráli Piráti před Nymburskými demokraty a ANO 2011

NYMBURK – Pravidelně se, před řádnými volbami na všech úrovních, zapojují studenti Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce do takzvaných studentských voleb. O letošní komunální voby nebyl takový zájem, jako o ty z vyšších pater politiky. S účastí 38,3% by nymburští gymnazisté dali nejvíce hlasů Pirátům. Jako druzí bodovali Nymburští demokraté a na třetím místě skončilo ANO 2011. 

Podle ředitele gymnázia Jiřího Kuhna lze z výsledků, respektive z účasti na volbách usoudit, že studenti komunální politiku nesledují. Jednička na kandidátce nymburských Pirátů Petr Procházka i lídr Nymburských demokratů a současný místostarosta Nymburka Jan Ritter si povšimli, že nízký zájem odpovídá i skutečným volbám. Před čtyřmi lety se k volebním urnám vydalo 39,69% Nymburáků. 

Pirát Petr Procházka výsledek studentských voleb okomentoval slovy: „Velice nás těší výsledek studentských voleb na nymburském gymnáziu a věříme, že se k podobnému výsledku přiblížíme i ve volbách reálných. Bohužel volební účast byla podobná, jako bývá v opravdových volbách. A to je něco, co bychom rozhodně rádi postupně změnili alespoň u nás v Nymburce. Pokud dostaneme podobný mandát i ve skutečnosti, jsme připraveni plnit náš program ve spolupráci s odborníky z řad obyvatel města a konzultanty pirátské strany, kteří již úspěšně působí pro kolegy z poslanecké sněmovny.“

Volební systém byl pro studenty zjednodušen a upraven. Oproti reálným volbám nebylo možné kroužkovat a kombinovat hlasy napříč stranami. „Studenti mohli jít jen cestou volby stran. Máme přibližně 600 žáků, z toho je polovinu z Nymburka. Volit mohli jen starší patnácti let,“ vysvětlil pravidla voleb ředitel gymnázia Jiří Kuhn.

S pozicí druhé nejlepší strany je spokojen Jan Ritter, i když by si pochopitelně přál, aby ty skutečné volby dopadly ještě o chlup lépe. „Zajímavý a asi jediný jakýsi předvolební průzkum v rámci města, ač omezen pouze na studenty gymnázia. Netuším, do jaké míry studenti sledují celkové veřejné dění, asi jak kteří. U některých se také může jednat o projev preferencí jejich rodičů. Samozřejmě mě výsledek Nymburských demokratů těší,“ ohodnotil výsledky studentských voleb místostarosta a lídr Nymburských demokratů Jan Ritter.

Výsledky sudentských voleb na Gymnáziu Bohumila Hrabala v Nymburce

 1. Česká pirátská strana  25,8 %
 2. Nymburští demokraté  13 %
 3. ANO 2011  9,4 %
 4. ZDRAVÝ NYMBURK 8,7 %
 5. ČSSD s podporou nezávislých 7,9 %
 6. Nymburk s klidem 7,2 %
 7. ODS 7,2 %
 8. PRO NYMBURK  s podporou TOP 09 7,2 %
 9. Změna pro Nymburk 6,4 %
 10. Svoboda a přímá demokracie (SPD) 3,1 %
 11. KSČM 2,3 %
 12. KRÁSNÝ NYMBURK 2,3 %
 13. NÁRODNÍ DEMOKRACIE <1%

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *