Nymburk se připravuje na oslavy 100 let republiky. Před uvedením hry Čapek budou navíc v divadle předána městská vyznamenání

NYMBURK – Výročí založení Československa si Nymburk připomene pietním aktem, kladením věnců, zasazením stromu svobody a unikátní divadelní hrou. Zároveň budou předána i městská vyznamenání.

Pietní akt ke stému výročí založení Československa (1918–2018) se uskuteční v Parku hrdinů. Na státní svátek v neděli 28. října budou ve 14 hodin položeny věnce k pomníku obětem 1. a 2. sv. války za přítomnosti čestné stráže (skauti Modrá flotila) a hostů (starosta města Pavel Fojtík, zástupce veteránů – Vladimír Rykl, zástupce skautů – Klára Čenovská, zástupce kléru – Jaroslav Krajl). Následně bude v Parku Dr. Antonína Brzoráda vysazen strom svobody k výročí 100 let republiky a stejně jako Lípa zasazená k 50. výročí založení republiky v roce 1968, o níž málokdo ví, bude označena informační tabulkou.

Oslavy však budou pokračovat i následující den v pondělí 29. října, kdy se od 18.30 uskuteční slavnostní večer v Hálkově městském divadle. Zde bude od 18.30 u příležitosti 100 let založení republiky uvedena skvělá divadelní hra ČAPEK. Hra z pražského divadla Rokoko vypráví o zápase dobrého a čestného člověka s přesilou, jež ho nakonec udolala jen o malou chvíli dřív, než se naplnily všechny katastrofy, před kterými varoval.

Před představením budou ještě slavnostně předána i městská vyznamenání. Při letošním výročí budou oceněny nymburským lvem 1. třídy především organizace spojované s městem už řadu let.

„Vzhledem k tomu, že letos slavíme 100. výročí založení republiky, přistoupili jsme k udělení těch nejvyšších vyznamenání. Městská knihovna Nymburk, pěvecký sbor VOX nymburgensis a Nymburský komorní orchestr se velkou měrou zasloužily o rozvoj kultury a spolkového života ve městě. A právě výročí založení republiky je tou nejvhodnější příležitostí, kdy můžeme všem těmto organizacím a spolkům důstojně poděkovat za jejich práci,“ osvětlil důvody udělení vyznamenání starosta Pavel Fojtík.

V letošním roce bude také po pětileté odmlce uděleno nejvyšší nymburské vyznamenání – Čestný občan města Nymburka. To převezme investigativní novinář, spisovatel, spoluzakladatel Občanského fóra v Nymburce Jaroslav Kmenta. Tento titul byl do roku 2018 udělen teprve po dvacáté třetí – čestní občané města jsou například T. G. Masaryk, Edvard Beneš, Bohumil Hrabal, letec Josef Jaške či olympionik Jiří Vokněr, který letos zemřel.

Posledním oceněným bude František Koníček, který obdrží nymburského lva III. třídy při příležitosti významného životního jubilea a za významné zásluhy o rozvoj požárního sportu na okrese Nymburk a v rámci Středočeského kraje.

Petr Černohous, tiskový mluvčí MěÚ Nymburk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *