V Poděbradech je potvrzeno! Starostou se o jeden hlas stal lídr kandidátky STAN Jaroslav Červinka

PODĚBRADY –  Překvapení se při ustavujícím zastupitelstvu města Poděbrady nekonalo. Jak bylo předem avizováno novou koalicí STAN, NAŠE PODĚBRADY a ODS, starostou byl zvolen Jaroslav Červinka, lídr kandidátky STAN v posledních volbách. Uvolněnými místostarosty se stali Roman Schulz z ODS a Miroslav Holas ze sdružení NAŠE PODĚBRADY. Vítěz voleb, dosavadní starosta a jednička na kandidátce VOLBA PRO PODĚBRADY Ladislav Langr vyšel naprázdno. Nebude ani v radě města.

Protikandidáti na post starosty byli navrženi dva. Radek Smejkal (Pro občany Poděbrad) a Ladislav Langr. Ten volby fakticky vyhrál, co do počtu preferenčních hlasů a se svým sdružením získal sedm mandátů v jedenadvacetičlenném zastupitelstvu, tedy největší zastoupení. Sestavit většinovou koalici s ostatními stranami se mu ale nepodařilo. Ladislav Langr tak po osmi letech končí ve vedení města a odchází do opozice. Jak Smejkal, tak Langr v přímé volbě o jeden hlas neprošli. Jedenácti hlasy byl naopak starostou Poděbrad zvolen Jaroslav Červinka, přičemž  Jiří Pacovský (SNK MLADÁ PODĚBRADY) a Milan Suchomel (VOLBA PRO PODĚBRADY) se zdrželi.

V radě města nezůstal nikdo z té minulé. Kromě výše jmenovaného starosty a dvou místostarostů v ní nově zasednou také Helena Štrobl Syrovcová (ODS), Pavel Bažant a Miroslav Káninský (NAŠE PODĚBRADY)  a Zdeněk Havlas (STAN). Starostovo hnutí tak bude mít v radě jen dva mandáty, NAŠE PODĚBRADY tři a ODS dva. Rada města zůstává sedmičlenná.

Předsedou Finančního výboru je Petr Fiala (ODS) a naproti zavedenému zvyku, kdy byla funkce předsedy Kontrolního výboru vždy nabídnuta lídrovi nejsilnější opoziční strany, se jejím předsedou stal Miroslav Káninský (NAŠE PODĚBRADY). Protikandidáti Klára Jirásková (Pro občany Poděbrad) a Ladislav Langr (VOLBA PRO PODĚBRADY) získali vždy jen deset hlasů. V praxi to znamená, že nová koalice bude kontrolovat sama sebe.

Josef Podolák

 

1 Response

  1. Miroslava Pilerová napsal:

    radio patriot

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *