Smutný robot Matylda seděl u Obecního úřadu v Budiměřicích. Byl ošetřen v Nymburce a pokračoval v cestě do Pelhřimova

NYMBURSKO – Nezbláznili jsme se, popisujeme jen to, co se ve čtvrtek večer skutečně stalo. Přes Nymburský okres totiž stopoval robot Matylda. Jde o projekt se snahou o zápis do České knihy rekordů. V Nymburce musela být Matylda dokonce ošetřena. Dostala se tak do domácnosti hodné zachránkyně Pavly Šlechtové.

Matylda u zachránkyně Pavly Šlechtové doma

„Pocity ze setkání mám krásné, je teď pro mě jako třetí dítě,“ vyznala se zachránkyně Pavla a k nutnosti ošetření, respektive opravy dodává: „Matylda seděla u Obecního úřadu v Budiměřicích. Děti si ji něvšimly, já jo. No a když jí noha visela na drátkách, tak ji prostě opravit musíte.“  Pavla naložila Matyldu i se speciální sedačkou, kterou má robot sebou, do auta a Matylda se tak dostala do domácnosti Pavly Šlechtové v centru Nymburka.  Robot mimojiné mluví, pořizuje snímky a udává svoji polohu. O tom, kde se právě nachází tak mají přehled nejen tvůrci projektu, ale i široká veřejnost prostřednicvím facebookové stránky Robotí autostop aneb nepropadáme panice – ručník s sebou.

Matylda se synem zachránkyně Tondou

A o Matyldě věděla i paní Pavla.  Takže setkání s robotem pro ni nebylo překvapení, ale spíše potěšení. „O Matyldě jsem věděla a říkala jsem si, že bych ji ráda svezla a přání se splnilo,“ uzavírá první setkání s robotem Pavla.

Kolem deváté večer došlo u čerpací stanice na dálnici D11 u Poděbrad k předem domluvenému předání dalšímu řidiči, který o půlnoci Matyldu odveze do Kolína. V pátek by tak mohla dostopovat do cíle své cesty, Pelhřimova.

Matylda se nabíjí během jízdy právě přes speciální autosedačku. Přes den pak také pomocí solárních panelů.

Pokud se nám podaří sehnat další informace o cestě Matyldy ve Středním Polabí, doplníme. Každopádně přejeme Matyldě šťastnou cestu.

Informace o celém projektu naleznete zde.

 

Josef Podolák


O Matyldě:

MATYLDA je humanoidní open source robot z dílny OpenTechLab Jablonec nad Nisou, určený zejména k edukativním, ale i terapeutickým účelům nebo umění. 

Smyslem bylo stvořit cenově dostupnou platformu, vhodnou jako učební pomůcku pro kybernetiku, robotiku i programování.  

MATYLDA rozhodně není hračka, i když si hraje ráda. Je vybavena různými senzory (gyroskop, akcelerometr, ultrazvukový senzor, mikrofony). Ty jí dovolují při příslušném naprogramování interaktivní i částečné nebo zcela autonomní chování.  

Autorem a konstruktérem je Michal Seidl, pouze část designových prvků (tvar hlavy a rukou) byla převzata z open source projektu Poppy. 

Ovládání MATYLDY zajišťují mikrokontrolery – Arduina, které řídí příslušné servopohony. Síla jednotlivých serv je dimenzována právě tak, aby byla schopná nést vlastní váhu platformy. Zejména cena servomotorů totiž zásadně ovlivňuje celkovou cenu MATYLDY.

Platformu lze snadno upgradovat nejen o další senzory, ale také o mikropočítač (např. Rapsberry Pi). Ten dovoluje výrazně složitější operace, jako například připojení k internetu a spolupráci s volnými vývojářskými nástroji, jako je Google talk. Tím se interaktivita MATYLDY posouvá na úroveň vyspělých robotů, schopných například i rozhovoru s člověkem. 

Velikou výhodou je opět cenová dostupnost takových řešení a také s nimi spojená široká celosvětová komunita. 

1 Response

  1. Jarda_007 napsal:

    To je super, vyměním oba rodiče za Matyldu !

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *