Na „tajné“ předvolební schůzce na nymburské radnici se domlouvalo s kým ano a s kým ne. Starosta Fojtík kupodivu neodmítal spolupráci s Machem

NYMBURK – Tři týdny před komunálními volbami se na nymburské radnici uskutečnila „tajná“ schůzka vládnoucí koalice s potenciálními partnery. Zúčastnili se jí zástupci Změny pro Nymburk, Nymburských demokratů, ANO 2011, Zdravého Nymburka, Pro Nymburk a Pirátů. Hlavním tématem byla povolební spolupráce. Piráti ale asi všem přítomným vyrazili dech, neboť bezprostředně po jednání celý obsah zveřejnili ve svém registru lobistických kontaktů. Ostatně, takto transparentně se Piráti zavázali jednat od samého začátku a to na všech politických úrovních.

Zde předkládáme zápis z jednáni očima a perem lídra nymburských Pirátů Petra Procházky.

Dne 12.9. jsme přijali pozvání několika nymburských stran a uskupení k setkání na radnici města Nymburk. tohoto setkání jsme se zúčastnili ve složení Petr Procházka, Martin Martin, Petr Pištěk. (1.,2. a 3. na kandidátce)

ANO (Adriena Gabrielová, Jaroslav Štencl, Ladislav Gabriel, Václav Šťastný, Vojtěch Krameš), Nymburští demokraté (Ivan Černovský, Jan Ritter), Změna pro Nymburk (Pavel Fojtík, Marek Michl), Zdravý Nymburk (David Šitavanc) a Pro Nymburk iniciovali toto setkání, aby se předběžně ujistili o možnosti povolební spolupráce. Hlavním impulzem bylo zjištění sympatií či antipatií k ambicióznímu hnutí Nymburk s klidem, které vede bývalý starosta Tomáš Mach a jejichž kampaň je velice ostrá a velice finančně nákladná. Mach je známý svým úzkým napojením na bývalého starostu a hejtmana SČK Miloše Peteru, který také jako lídr vede ČSSD do komunálních voleb. Tomáš Mach je také známý aférou, kdy několik let popíral statisícové příjmy ze společnosti VaK Nymburk v době, kdy zastával úřad starosty města.
Za Piráty byly předneseny programové priority a povolební strategie, která je pro nás stěžejní při skládání případné budoucí koalice – transparence, participativní rozpočtování, rozkrytí finančních toků u městských firem a organizací…
Nymburk je nyní před volbami rozdělen na několik táborů. Do jednoho z nich patří výše zmíněné strany, které z části tvoří současnou koalici ve městě (ANO, Nymburští demokraté, Změna pro Nymburk a TOP09) a programově do něho patří také Zdravý Nymburk a blízce i Piráti. Druhým táborem je podle aktuální situace nepsaný svazek ČSSD, ODS a Nymburk s klidem. Do třetího tábora patří SPD, Národní demokracie a KSČM, s nimiž zatím, zdá se, nikdo o spojení neuvažuje. Samostatně stojí Krásný Nymburk (ODA), což je prozatím značně nečitelné uskupení.
Na této schůzce jsme vznesli dotaz, zda představitelé stran připouštějí povolební spolupráci s ČSSD pana Petery, nebo s Nymburkem s klidem. Nymburští demokraté toto jednoznačně odmítli, Zdravý Nymburk také. Odpovědi pana Fojtíka ze Změny pro Nymburk byly částečně vyhýbavé, ač sám hovořil o předchozí velice špatné zkušenosti z koalice 2010, kde byl společně s ČSSD. Odpovědi ANO byly ryze odmítavé, avšak zazněly pouze z úst kandidátů z nižších příček. Lídr Adriena Gabrielová se po celou dobu schůzky nijak zásadně nevyjádřila.

Z Výše uvedeného plyne, že sestavování koalice bude v našem městě velice složitou záležitostí. Avšak je třeba počkat až na výsledek voleb, kde se Piráti pokusí získat co největší podíl a poté budou ostře vyjednávat o svých programových prioritách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *