Česká obchodní inspekce varuje před bývalým webem nymburského básníka Jiřího Tepera. Jako v dalších případech bylo zneužito jméno

PRAHA / NYMBURK – Pokud zavítáte na webové stránky www.jiri-teper.cz v touze si přečíst něco z tvorby básníka, novináře, scénáristy, moderátora a nymburského patriota Jiřího Tepera, budete velmi překvapeni. Místo poezie či fejetonů si zde můžete koupit boty. Jenže pozor, Jiří Teper se obchodníkem s obuví nestal, jedná se o rizikový web, od jehož návštěvy odrazuje i Česká obchodní inspekce (ČOI).

„V poslední době je to velmi častý jev. Webovou adresu, kterou z nějakého důvodu původní vlastník přestal využívat, okamžitě koupí spekulanti a provozují zde podezřelý eshop. Ve většině případů se jedná právě o prodej bot. Proč právě tento artikl, nevíme,“ upozorňuje tiskový mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich. 

Jiří Fröhlich

Zmíněná adresa už byla dokonce zařazena do databáze rizikových eshopů na stránkách ČOI. (Databáze zde) „Stránky nemají v pořádku obchodní podmínky, není uveden žádný kontakt, jsou zcela anonymní. Na doménu nás upozornil i její původní vlastník, který ji neprodloužil. Stránky považuje ČOI za rizikové,“ stojí ve zdůvodnění varování přímo na webu ČOI. Nutno upřesnit, že podezření, že něco není s adresou www.jiri-teper.cz v pořádku, sdělilo ČOI Rádio Patriot, právě na základě rozhovoru s Jiřím Teperem z června letošního roku, kdy jsme představovali aktuální Teperovu knihu Co mně napsal hadilov písař a přišla řeč i na autorovy soukromé webové stránky.

Jiří Teper

Jiří Teper na zjištěnou skutečnost reagoval slovy: „To jsou tedy syčáci (použil peprnějšího výrazu – pozn. red.). Zneužívají dobré jméno básníkovo. Nebo dobrého jména dobrého básníka? (smích)  Stránky jsem před časem přestal platit a vlastnictví mi tak zaniklo. Přišlo mi, že tam nikdo nechodí a je zbytečné, abych adresu dále platil.“ To ale rozporuje Jiří Fröhlich z ČOI. „Spekulanti si vytipovávají adresy, které mají dobrou historii a na které bylo v minulosti hodně přístupů. Předpokládají tak, že se sem budou lidé vracet třeba ze setrvačnosti. Podle dosavadních zjištění vedou vždy stopy do Číny. Buď si tyto podvodné stránky registruje přímo někdo v Číně, nebo to tak má jenom vypadat. Čína totiž na výzvy ČOI o odtajnění vlastníka adresy zásadně nereaguje,“ dodává Fröhlich.

Česká obchodní inspekce ve varování proti takovýmto stránkám jde ještě dále. Okamžitě po zanesení rizikové adresy do databáze, tyto přejímá server seznam.cz a ve vyhledávání je nezobrazí. Stejně tak je blokuje přímo internetový prohlížeč od Seznamu. Český antivirový gigant ESET ve svých produktech uživatele upozorní, že hodlá návšívit rizikovou stránku a od takové návštěvy jej odrazuje. 

Celý rozhovor s tiskovým mluvčím České obchodní inspekce Jiřím Fröhlichem k poslechu zde:

Josef Podolák

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *