Technické služby města Nymburk začnou v příštím roce hubit plevel ekologicky. Jako jedni z prvních v republice!

NYMBURK – Jako jedni z prvních v České republice se Technické služby města Nymburk rozhodly hubit plevel ekologickou cestou. Od konce prázdnin vyzkoušely aplikaci několika prostředků a po úspěšných testech je už jasné, že na příští rok jsou pracovníci TS Nymburk připraveni vyrazit do boje s plevelem přírodním postřikem, s účinnou látkou kyselinou pelargonovou, která nijak nezatěžuje životní prostředí a funguje skvěle.

Životní prostředí a přírodu jako takovou musíme ochraňovat a ne ničit. To ví i v Technických službách města Nymburk. Jak si ale poradit s plevelnými rostlinami, které do přírody patří, ale kořenovým systémem narušují naše stavby, nebo nám vadí na některých místech esteticky? Na hubení plevele můžeme používat glyfosáty (například RoundUp), které sice nežádoucí rostlinu usmrtí téměř okamžitě, ale zároveň po sobě zanechají rakovinotvorné látky, které zůstávají v půdě a kontaminují podzemní vody.  „Technické služby města Nymburka jdou ekologickou cestou. Snaží se chovat i pracovat ekologicky a to je ten pravý důvod, proč jsme se rozhodli vyzkoušet ekologický přípravek na hubení plevele. Dále to byly podněty od Nymburáků a ohlasy na hubení RoundUpem,“ vypočítává důvody nasazení postřiku šetrného k životnímu prostředí ředitel TS Nymburk Martin Netolický.

TS Nymburk ale k celé akci nepřistoupily jen z hlediska ekologie, ředitele Netolického pochopitelně zajímala i finanční stránka. „RoundUpem hubíme plevel za 40 haléřů na metr čtvereční a ekologickým prostředkem za korunu šedesát na metr čtvereční. Rozhodli jsme se proto, že na příští rok zařadíme ekologické hubení na konkrtétních lokalitách a ne plošně. Ošetřeny budou parky, školy, školky, dětská hřiště a podobně. Rozhodující slovo má samozřejmě vedení města. Pokud dostaneme úkol používat na území města Nymburka k hubení plevele pouze ekologické prostředky, jsme na to připraveni,“ konstatuje Netolický. 

Samotná aplikace prostředku má určitá specifika, jak vysvětluje vedoucí úseku zeleně TS Nymburk Martin Mejzr: „Tento ekologický prostředek je kontaktní, takže účinkuje jen na části rostliny přímo postřikem zasažené. RoundUp je systémový herbicit, který zahubí celou rostlinu, včetně kořenů. Pro optimální účinek ekologického prostředku je zapotřebí teplota vyšší než 15 stupňů, a to jak prostředí, tak samotného koncentrátu. Hladké povrchy jsou krátce po aplikaci kluzké a subjektivně někomu nemusí prostředek vonět.“  Ředitel TS Nymburk Martin Netolický k tomu dodává: „Nechali jsme si vyrobit varovné tabulky, které umístíme například na chodnících, kde jsme aplikovali postřik na hubení plevele. Nymburáci tak od příštího jara uvidí na veřejných místech buď cedulku Ošetřeno RoundUpem, nebo Ošetřeno ekologickým prostředkem.“

Technické služby města Nymburk dokáží hubit plevel také vysokotlakým parním přístrojem anebo mechanicky, za použití motyčky a dalších ručních nástrojů. Tyto postupy jsou ale časově a personálně náročné.

Josef Podolák

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *