Nymburský Novoroční ohňostroj jinde a jinak? O změnách pro rok 2020 bude diskutovat vedení města

NYMBURK – Novoroční ohňostroj patří po léta ke koloritu přelomu roku v městě na Labi. Je oblíben mezi samotnými Nymburáky, ale i mezi lidmi ze sousedních obcí, kteří se na jeho odpálení do královského města sjíždějí. Na Fortně, pod hradbami, na kamenném mostě a donedávna i na lávce přes Labe se scházejí rodiny, přátelé, kamarádi a přejí si do nového roku. Do budoucna by ale místo odpalu i samotná koncepce ohňostroje mohla doznat změn. Alespoň podle místostarostky Nymburka Stanislavy Tiché.

Takto zachytil nymburský ohňostroj v roce 2018 Tomáš Hatala. Podívaná je to krásná, ale ohlušující detonace a místo odpalu v parku Na Ostrově se staly terčem kritiky části Nymburáků. Vadí jim fakt, že na Ostrově v tém době již spí mnoho chráněného ptactva a na březích vodní ptáci. Chovatelům domácích zvířat také není hluk z ohňostroje po chuti, ti mají ale možnost krátkodobě „nadopovat“ zvíře sedativy, případně s ním odjet z města. Pro volně žijící živočichy a zejména ptáky, je čtvrthodinová lidská kratochvíle doslova peklem. „Ohňostroje jsou pro ptáky nepříjemné až traumatizující a mohou mít za následek i smrt,“ upozorňuje ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. „Ptáci vylekaní hlukem z ohňostrojů v panice prchají ze svého nocoviště a kvůli dezorientaci, strachu a hlavně kvůli tomu, že denní ptáci v noci velmi špatně vidí, narážejí do překážek, jako jsou stromy, budovy, mosty, elektrické vedení a další. Tyto střety bývají smrtelné,“ dodává Vermouzek. Pražané mají v živé paměti Silvestr 2012, kdy při ohňostroji padaly mezi diváky zakrvavené labutě, které v hysterickém tranzu narážely do trolejového vedení.

Pokus o změnu v pojetí nymburského ohňostroje si předsevzala první žena na radnici, místostarostka Stanislava Tichá. Hledání nového místa, více přívětivého pro volně žijící zvířata, nebude lehký úkol, koncepce ohňostoje by ale podle Tiché šla změnit jednoduše: „Za sebe musím říci, že jsem měla možnost v jiných městech vidět ohňostroj, který byl synchronizován s hudbou a tuto variantu považuji v mnoha ohledech za lepší. Novoroční ohňostroj je ale jistě otázka širší debaty, nejen kvůli finanční náročnosti takového zahájení nového roku. Jsou i jiné varianty a možnosti, jak společně Nový rok oslavit a my se budeme samozřejmě výhledově zabývat i tímto tématem,“ nastínila místostarostka. Každopádně, aktuální Novoroční ohňostroj, připravený ještě bývalým vedením města za 100 tisíc korun, čeká Nymburáky v úterý 1. ledna od 18:00 hodin na tradičním místě.

Synchronizovaný ohňostroj v Benátkách platí sponzoři

Nejbližší město, které nabízí právě „ohňostroj na hudbu“ jsou Benátky nad Jizerou. Ohňostroj odpalovaný z nádvoří zámku je vždy naprogramován na konkrétní hudební téma, loni to byli Piráti z Karibiku a Harry Potter. Zde již dvacet let radnice spolupracuje se společností Flash Barrandov, která celosvětově platí za jednu z nejlepších v oboru pyrotechnických efektů. Tomu také odpovídá cena, přestože v rámci dlouhodobé spolupráce, firma každoročně sráží pro Benátky cenu na minimim, počítá se v řádech statisíců. Inspirativní zajímavostí však je, že městskou pokladnu tato bezkonkurenční show nestojí ani korunu. Náklady zaplatí vždy sponzoři. A zde je Novoroční ohňostroj 2018 v Benátkách nad Jizerou natočený z dronu Štěpána K.

Josef Podolák

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *