Právě vyšla knižní novinka nakladatelství Regia: Tajemné stezky Starobylým Českobrodskem – mezi Výrovkou a Šemberou

NYMBURK / ČESKOBRODSKO – Nymburský spisovatel, publicista a znalec regionu středního Polabí, autor knih Tajemné stezky Zlatým pruhem Polabí a Tajemné stezky Svatojiřským lesem (a čtyř desítek dalších) Jan Řehounek tentokrát odbočil od Labe po jeho přítoku – Výrovce, aby čtenářům přiblížil turisticky dosud téměř neobjevený kus země, obecně známý jako Českobrodsko. Protože jde ale o území sevřené toky Výrovky a Šembery, říká se mu Pošembeří.

Začíná jen kousek za hranicemi velké Prahy, na samých hranicích Úval, ve Vyšehořovicích, Tuklatech a Škvorci. Na severu ho ohraničuje dálnice D11, na jihu silnice z Mukařova do Zásmuk. Na východě sahá téměř ke Kolínu. Nejsou tu velké městské aglomerace, největšími městy jsou Český Brod, Kostelec nad Černými lesy, Kouřim a Pečky. Zato ale Pošembeří oplývá krásnou přírodou a historickými památkami.

Známá jsou například městská památková centra výše jmenovaných měst, skanzen v Kouřimi, kostely v Plaňanech či lipanské bojiště… Jen málokdo ale zná soubor gotických památek ve Vyšehořovicích, zámek ve Škvorci, románskou baziliku v Tismicích, rodiště svatého Prokopa v Chotouni a odtud se táhnoucí Čertovu brázdu, tvrze v Tuchorazi či Hradeníně, markomanská archeologická naleziště u Dobřichova, barokní sladovnu v Kounicích, židovský hřbitov v Přistoupimi…  Z přírodních krás stojí za návštěvu kopec Klepec u Přišimas, romantické Údolí Šembery, přírodní rezervace u Chroustova, svědecké kopce u Bříství a Přerova… Na kole si lze projet Středočeskou ovocnou cyklostezku, jež vede napříč Pošembeřím.

Ani Tajemným stezkám v nadtitulu knihy nezůstává autor nic dlužen. Spousta míst je opředena pověstmi a lidovými povídačkami. Od těch nejstarších legend o svatém Prokopovi až po říkačky související s lidovými zvyky a svátky.

Kniha v pevné vazbě má 270 stran. Je vybavena víc jak dvěma stovkami ilustrací, z toho je 119 současných fotografií, 25 historických fotografií a 7 historických pohlednic, 49 rytin a reprodukcí obrazů, 4 výseky map a 8 městských znaků.

Ač je již kniha v dobrých knihkupectvích v prodeji, její křest se uskuteční až 1. května. Nakladatel Jan Martinec k tomuto slavnostnímu aktu využil za podpory Městského úřadu v Českém Brodu zcela mimořádnou příležitost – závod automobilových veteránů Českobrodský okruh. Křest a následná autogramiáda se uskuteční přímo na českobrodském náměstí, před starou radnicí v 10 hodin.

Informace o autorovi a jeho publikacích naleznete zde: www.rehounek-kaplanka.webnode.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *