Nový bazén, nebo rekonstrukce starého? Zastupitelé budou řešit po třech letech stejnou otázku a očekává se změna názoru

NYMBURK – V dubnu 2016 se pro rekonstrukci stávajícího nymburského bazénu vyslovilo 12 zastupitelů, dva byli proti a šest se zdrželo. Ve středu 17. dubna 2019 bude otázka budoucího bazénu v okresním městě opět tématem zasedání místních politiků. A tentokrát se očekává opačný výsledek hlasování, tedy že většina se přikloní ke stavbě úplně nového bazénu.

Bazén byl tématem číslo jedna loňských komunálních voleb v Nymburce. Vítězné sdružení Nymburk s klidem současného starosty Tomáše Macha posbíralo body i za slib odmítnutí rekonstrukce stávajícího plaveckého bazénu na Boleslavské třídě za 250 milionů bez DPH. „V roce 2016 byl za mého starostování odhlasován zastupitelstvem návrh rekonstrukce stávajícího bazénu. Náklady na něj byly vyčísleny v rozsahu 110 – 130 milionů korun. Mnohem nákladnější novostavba za zimním stadionem byla označena v tu dobu pro město finančně neúnosná, proto jsme ji zavrhli,“ uvedl k rozhodnutí zastupitelů v dubnu 2016 tehdejší i současný starosta Tomáš Mach. Podle něj poté vedení města se starostou Pavlem Fojtíkem projekt přepracovalo a cena rekonstrukce se vyšplhala na 250 milionů korun bez DPH. „Ale tyto peníze město nemělo, nemá a mít nebude,“ dodal Mach.

V jednom z rozhovorů na Rádiu Patriot se proti slovům tehdy opozičního zastupitele Macha důrazně ohradil tehdejší místostarosta Jan Ritter: „Částka o které neustále mluví pan Mach, tedy rekonstrukce bazénu za 130 milionů korun nebyla nikdy reálná, bylo to spíš zbožné přání. Nevím, kde se taková cena vzala, ale rozhodně se za ni nedá bazén zrekonstruovat.“

Pravdou je, že od původního záměru „rekonstrukce“ se projekt dostal v podstatě k úplné demolici budovy a stavbě nového bazénu na stávajícím místě. 

Rada města Nymburk už rozhodla, že nechce v rekonstrukci současného bazénu pokračovat a doporučuje zastupitelům hlasovat pro stavbu nového v lokalitě za Zimním stadionem. Tam ostatně situoval velkoryse pojaté aquacentrum již bývalý starosta Nymburka Ladislav Kutík. Termín dokončení neuskutečněné stavby byl tehdy dán na rok 2010. Ke stavbě nedošlo z důvodu enormní finanční náročnosti jak na výstavbu, tak na samotný provoz vodního centra.

Nyní se tedy vracíme na původní místo, ale se střízlivým projektem, který by se podle starosty Macha ani zdaleka neměl přiblížit kritizované čtvrt miliardě za rekonstrukci současného bazénu. 

Na druhou stranu se v rekonstrukci bazénu na Boleslavské třídě udělalo hodně práce. Projekt je v tuto chvíli před vypsáním výběrového řízení na dodavatele stavby. Je vydáno stavební povolení, teoreticky by se tedy letos mohlo začít stavět. Nymburští demokraté, jež vede právě Jan Ritter, na svém webu k tématu uveřejnili: „Na přípravě dokumentace město pracuje již celé 3 roky – od 13. dubna 2016, kdy bylo o tomto záměru zastupitelstvem rozhodnuto. Nyní je po vyčerpávajícím úsilí projektově vše připraveno, vydáno stavební povolení, dokonce se investovalo do nezávislé odborné kontroly projektu a návrhu možných úspor investičních nákladů. To vše má nyní skončit v koši nebo minimálně opět v šuplíku a začít znovu, v podstatě od nuly – již po několikáté změnit záměr s vizí nového bazénu u zimního stadionu.“

Zastupitel Jan Ritter si myslí, že by se v rozjetém projektu mělo pokračovat. „Pro stavbu nového bazénu hlasovat nebudu,“ uvedl Ritter.

Josef Podolák

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *