Milovice se vrhnou na veřejnou zeleň. Po demolici zchátralých objektů a terénních úpravách vzniknou lesoparky, korsa, altány i jezírka

MILOVICE – Milovice jsou zelené město. Jenže rozsáhlé plochy zeleně v intravilánu jsou ve značně neutěšeném stavu. Toho si je vědomo vedení města a rozhodlo se, co nejrychleji zarostlé lokality proměnit v lesoparky, přívětivé k procházkám i dalšímu rekreačně-sportovnímu využití. Vznikne Vital Park V Liškách, korso za radnicí a volnočasový prostor s vodní plochou u Ostravské ulice na Balonce. Zásadními úpravami projde také Juventský les a Rakouský park. 

V místě vstupu na budoucí městské korso od Jiřické ulice je prozatím závora.

„Největší devizou Milovic je množství zeleně. My máme uprostřed města les. Ovšem v současném stavu k procházkám nesvádí a neláká. V neprostupných křovinách a porostech a v ruinách starých vojenských budov našli útočistě bezdomovci a feťáci. A to není vidina klidné procházky třeba pro maminku s kočárkem. V daných lokalitách už jsme začali s pročištěním od náletových a nehodnotných dřevin a připravujeme se na demolici rizikových objektů,“ popsal situaci starosta Lukáš Pilc. 

V Milovicích tak vzniká nový lesopark, který spojí centrum města se zábavním parkem Mirakulum. Na ploše dvou hektarů bude znovuoživený projekt právě starosty Pilce z roku 2014, Vital Part V Liškách. Jedná se o venkovní arénu pro cvičení v přírodě a další sportovní plochy například pro pétanque nebo beach volleyball. „V Liškách si představuji volnočasový areál, kde si mohou zacvičit dospělí spolu s dětmi, teenageři, senioři nebo i maminky na procházce s kočárkem. Uprostřed hlavního okruhu bude dětské hřiště, takže rodič při cvičení na překážkách nebo lehčím nářadí na své dítě stále uvidí,“ popisuje vznikající park Lukáš Pilc.

Studie Vital Parku V Liškách.

V prostoru mezi radnicí a Jiřickou ulicí vznikne městské korso, kde bude minimum zásahu do současné zeleně, vyniknou tak stoleté košaté duby. Místo ale čeká zásadní terenní úprava. V lokalitě se nachází obrovská prohlubeň, která bude muset být zřejmě zavezena. „V tomto místě se zabydlela divoká prasata, může jich být až třicet kusů. Takové zvíře samozřejmě do města nepatří, už s ohledem na bezpečnost lidí na procházce, zejména pak pejskařů při venčení. Uvnitř města nemůžeme udělat odstřel, proto musíme divočákům pobyt znepříjemnit a jejich teritorium natolik prosvětlit a pročistit, že odejdou sami,“ vysvětluje postup starosta Pilc.

Kácet se V Liškách a na městském korsu bude jen výjimečně.

Cesty a cestičky uvnitř lesoparku budou s přírodním povrchem. Podle starosty Pilce asfalt nebo beton do lesoparku nepatří a proto trvá na mlatových cestách, nebo výsyp drtí z recyklátu. 

V řádu týdnů začne demolice zdevastovaných objektů, které nyní slouží jako zázemí pro lidi bez domova a další pochybné existence. I za denního světla tyto ruiny, zejména pak jejich tmavá zákoutí, nahání strach.

Sídliště Balonka se připravuje na zásadní revitalizaci celé lokality. Krom stavebních prací v samotném sídlišti, vznikne za Ostravskou ulicí sportovně-relaxační zóna a bude vpravdě pozoru hodná. „Už nyní jsme zhruba polovinu území pročistili od náletů a křovin. Cílem je park prosvětlit, odstranit neprůhledná místa, ale se zachováním vzrostlých stromů, které jednak dodají v ploše potřebný stín a také ji opticky rozbijí,“ vysvětluje starosta Milovic.

Lesopark po průřezu.

Lesopark před průřezem.

Zde se počítá s asfaltovým oválem pro in-line bruslaře, který obkrouží celý prostor. Uvnitř plochy starosta slibuje altány, v budoucnu i na některých cestách veřejné osvětlení. V severovýchodní části parku, u příjezdu od Družstevní ulice, respektive od Božího Daru, vznikne jakási vstupní brána do celé lokality. V přípravě je záchytné parkoviště, začátek značené stezky, po které budou moci návštěvníci i domácí vyrazit až do Vital Parku v Liškách a dále do Mirakula. Stezka bude dále vést přes městské korso směrem k Josefským tůním, dalšímu významnému přírodnímu útvaru v Milovicích. „Na stezce budou zastavení s vysvětlením historie místa, ale i edukativní tabule a hry, které zejména dětem představí zdejší stromy, rostliny, živočichy. Na vizuálním pojetí stezky, tabulí a rozcestníků spolupracuji s majitelem Mirakula Jiřím Antošem. Právě zábavní park Mirakulum je dlouhodobě ten tahák turistů do Milovic. My si to moc dobře uvědomujeme a každou spolupráci s panem Antošem pochopitelně vítáme,“ tvrdí Lukáš Pilc.

Tato lokalita u Ostravské ulice se začíná měnit před očima.

Jenže to není v daném místě zdaleka všechno. V nejvýchodnější části území jsou dodnes patrné tankové brody. A právě tyto prohlubně plánuje starosta Milovic zatopit vodou a nechat vzniknou dvě přírodní jezírka, nebo jednu větší propojenou vodní plochu. „Chceme, aby se zde vytvořil přírodní vodní biotop, který naláká vodní ptactvo i další živočichy, my tomu půjdeme naproti vhodnou výsadbou vodních a bahenních rostlin. Tato jezera rozhodně nebudou sloužit ke koupání, ale díky odparu ochladí území a když na zimu zamrznou, tak se na nich bude moci bruslit,“ plánuje starosta Pilc. I zde jsou ale pozůstatky někdejší vojenské slávy Milovic – pozorovatelny tankové střelnice. Tyto budovy město letos získalo v exekučním řízení a již je vydán demoliční výměr na jejich likvidaci. Zůstane jen bývalá Ski aréna, kterou pro své potřeby získala společnost Česká krajina, kde nabídne expozici věnovanou tématu návratu původních druhů do krajiny. Po demolici objektů na místě zůstane jen jakýsi vyvýšený prostor, který bude sloužit také jako pozorovatelna, ale tentokrát praturů a divokých koní, přičemž samotná stezka kolem rezervace bude přímo kolem ohrady.

Pozorovatelny tankové střelnice čeká demolice.

Dalším nezpochybnitelnýn lákadlem Milovic jsou právě pastviny velkých kopytníků. A konkrétně rezervace s divokými koňmi a pratury navazuje na popisovanou lokalitu u sídliště Balonka.  I pro návštěvníky této turistické „atrakce“ bude sloužit zmiňované parkoviště. Po vybudování nového napojení sjezdu z dálnice D10 u Benátek nad Jizerou na komunikaci 27212 přes zaniklou ves Mladá a Boží Dar do Strak, se podstatně zvýší význam tohoto příjezdu do Milovic a bude sloužit jako jeden z hlavním přístupových tahů. Změny dozná i nešťastná křižovatka ulic Družstevní a Ostravská, kde vznikne kruhový objezd.

Studie celého sportovně-relaxačního parku Balonka bude hotová do konce června, ihned poté ji na stránkách Rádia Patriot zveřejníme.

Některé z nastíněných plánů milovické radnice budou viditelné v řádu týdnů, u některých je doba realizace do jednoho roku. „Od začátku spolupracuji s odborníky, kterým představím svoji vizi, ale výslednou podobu nechávám na nich. Nemohu si přece myslet, že tím, že jsem se stal starostou, tak jsem přes noc načerpal všechnu moudrost světa. Projektanty limituji pouze finančním stropem. Úzce a velmi dobře spolupracuji s odborníkem na tvorbu a ochranu krajiny panem Jirků ze společnosti Česká krajina. Všechny průřezy dřevin a zásahy do zeleně konzultuji s Odborem výstavby a životního prostředí v Lysé nad Labem, kam působností spadáme a dost často jsem překvapen, že jsme umírněnější, než bychom vůbec při kácení mohli být,“ uzavírá téma starosta Milovic Lukáš Pilc. 

Josef Podolák

 

 

 

 

 

2 komentáře

  1. Filip Blažej napsal:

    V tomto panu starostovi fandím, držím mu palce a doufám že nezůstane jen u slibů jako to bylo u spousty věcí v minulosti.

  2. Jara napsal:

    Koupání… koupání. .. koupání. . To tu chybí. Upečeme se tu. Jarda

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *