Facebookový příspěvek samozvaného záchranáře spustil lavinu útoků a nadávek na strážníky MP Nymburk. Skoro celé si to ale vymyslel a uznat chybu odmítá

NYMBURK – Drama sobotní noci před restaurací Skleník na nymburském sídlišti a následný sugestivní popis situace od náhodného svědka, který se pasoval do role záchranáře, vyvolala lavinu ostré kritiky na strážníky Městské policie Nymburk. Z přesných záznamů policistů, zdravotníků, kamerového systému i svědectví výčepního z restaurace ale plyne, že se vše odehrálo jinak, než jak si zřejmě nepřesně pamatuje zachránce. Proti jeho verzi se důrazně ohrazuje i sám poraněný mladík.

Na Rádiu Patriot nás obecně „černá kronika,“ až na výjimky, nezajímá. Nevěnujeme se tomuto zpravodajství. Ovšem v tomto případě se celá záležitost přesunula do roviny útoků a dehonestace dvou stážníků MP Nymburk, kteří měli ze soboty na neděli službu, i celého sboru. Stovky lidí popsané jednání MP Nymburk odsuzují, tisíce lidí příspěvek sdílejí, někteří nadávají, vyhrožují, sprostě útočí. Proto jsme se na Rádiu Patriot začali zajímat, jak to ve skutečnosti bylo.

Takto popsal situaci na svém facebookového profilu Martin Nachtigal:

PROSÍM PŘEČÍST !!! ( rád se přiučím jak má fungovat státní zpráva)
Vážení přátelé,
Nechci si hrát na MikeJePan ale po dněšní zkušenosti musím příznat, že Městští policisti jsou opravdu bez mozku minimálně ti Nymburští. Dovolte abych se s vámi podělil o svou zkušenost:
Je zhruba půlnoc a procházím kolem zábavy v jedné hospodě když si na zemi všimnu ležícího mladíka po zjištění že dotyčný krvácí a má několikanásobně rozseklou ruku v oblasti zápěstí a zvrací volám záchranou službu při sdělování instrukcí vchází do akce HLÍDKA MĚSTSKÁ POLICIE NYMBURK která jede okolo no a světe div se S IGNOREM JEDE DÁL, dobrá tedy zajištuji mladíka který se dusí zvratkami za pomoci kolemjdoucí, když hlídka jede okolo podruhé zřetelně vidím jak na nás koukají ALE ANI TENTOKRÁT JIM TO NESTOJÍ ZA ZASTAVENÍ. Jelikož sanitka není v Nymburce musí přijet až z Lysé mezitím hlídka po cca 10 minutách projela místem znovu světe div se i tentokrát bez povšimnutí, ale po otočení za další 2 minuty zastavili, zaradoval jsem se že mi přichází pomoc ale policisté jen seděli v autě po dalších 5 minutách kde přibylo dalších cca 5 lidí kteří šli za policíí která stále seděla v autě!! si přivolali mě- JÁ se s dotazem proč několikrát projeli okolo a nezastavili a nic nedělají ani ted a jen sedí v autě 10 metrů od zásahu a zda mi nechtějí pomoc dočkal jen odpovědi JESTLI SI NÁHODOU NEDĚLÁM A PRDEL A JESTLI NEJSEM DRZÝ, nedohadoval jsem se a vrátil jsem se k mladíkovi který již byl naštěstí lepší za dalších cca 5 minut vylezli i hrdinové světa a v tomto stavu to neuhodnete – začli mladíka legitimovat!! , až poté se mu podívali na ránu a hodili na ní obvaz to už dorazila záchranka a já jen čekám až uvidím kdy skvělá hlídka dostane metál za svůj pohotový zásah, ne-li snad záchranu života. Opravte mě jestli se mýlím ale myslel jsem si že policie by měla být na takové situace školená a to jiným způsobem než ježděním okolo a pak sezení v autě a urážením lidí. Mladík naštěstí dopadne v pohodě. Děkuji pomocníkům

Přijde vám v pořádku že takto funguje státní správa? Popřípadě co se s tím dá zpětně dělat aby se to příště nestalo někomu jinému?

Budu rád za každé sdílení ať se takové situace řeší a dostane se to k co nejvíce lidí a ozvou se i ostatní lidi s podobnou zkušeností ať vždy nevyhraje jen vymyšlené hlášení svým nadřízeným 😉

I v úterý odpoledne, tři dny po incidentu, si autor příspěvku trval na svém a na přímý dotaz odpověděl, že přesně, jak událost popisuje, se také stala.

Takto si ovšem pamatuje situaci výčepní z restaurace Skleník pan Jiří Krátký: „Stál tam chumel lidí, tak jsem se šel podívat, jestli tam není nějaká rvačka, že bych to uklidnil. Na místě jsem uviděl stát mladou dívku nad chlapcem, kterému z ruky tekla krev a ležel na zemi. Protože začal zvracet, což se, potom co všechno vypil, nedivím, jsem ho otočil na bok. Byl tam nějaký frajer v lepším obleku, který říkal, že už volal záchranku. Následně projeli kolem městští policisté, ale nezastavili a jeli dál. Po chvíli se otočili, přijeli zpátky, asi dvě minuty něco řešili v autě, pak vzali rukavice a dali tomu klukovi na tu ránu obvaz. Pak už jsem odešel pryč.“ Podle hospodského bylo chlapcovo zranění drobné, rozhodně nebylo nijak vážné. Způsobil si je sám, protože udeřil do prosklené reklamní tabule vedle restaurace.

Záchranka dorazila na místo 15 minut od zavolání Martinem Nachtigalem. V tu dobu nebyla v dosahu jiná posádka, než vozidlo se dvěma záchanáři v Lysé nad Labem. To potvrzuje tisková mluvčí Středočeské záchranné služby Petra Effenbergerová. „Volání na tísňovou linku jsme přijali ve 23:50. Posádka vyjela z Lysé nad Labem ve 23:52 a ma místo dorazila v 0:05. Muž utrpěl řeznou ránu na levém zápěstí. Zranění bylo lehké. Rozhodně nebyl nijak ohrožen na zdraví a na životě. Na místě byl záchranáři ošetřen a v 0:11 transportován do místní nemocnice. Dle záchranářů byl muž pod vlivem alkoholu,“ sdělila k případu mluvčí Effenbergerová.

Vyjádření k ošetření poraněného mladého muže poskytla také nymburská nemocnice: „Nemocnice Nymburk v noci ze soboty 8.6.2019 na neděli 9.6.2019 ošetřila na ambulanci chirurgického oddělení pacienta (ročník 1998) s několika drobnými řeznými ranami, které si podle svých slov způsobil nárazem do skla. Pacient byl pod vlivem alkoholu (podle policejní dechové zkoušky 1,86 promile). Protože zranění nevyžadovalo hospitalizaci, byl pacient poučen o dalším postupu a propuštěn do domácího léčení.“

Pojďme si také poslechnout verzi zraněného dvacetiletého muže, jehož totožnost známe a jsme s ním v kontaktu. „Zásadně nesouhlasím s popisem událostí od pana Nachtigala. On mi tam ani nijak nepomáhal, jen chodil okolo a zavolal záchranku z mého telefonu, aniž bych o tom věděl a někoho o to žádal. Poděkování patří číšníkovi z hospody, který mně skutečně pomohl. Ani časově to, co napsal pan Nachtigal, nesedí. Už poté, co to napsal, jsem s tím nesouhlasil, dnes (ve středu) jsem si to ověřil i prohlédnutím záznamů z kamer, kde je jasně vidět, že policisté byli ve voze maximálně dvě minuty, kdy podávali hlášení na stanici a pak se hned začali starat o mě. Je mi to celé líto a velmi mě mrzí, že se to otočilo proti strážníkům, neboť já si na jejich postup rozhodně stěžovat nemůžu. Pana Nachtigala jsem žádal, aby svůj příspěvek smazal, ale to on odmítl,“ uvádí k celé nepříjemné události zraněný mladý muž, který noční eskapádu odnesl sedmi stehy na levé ruce.

O nízkém rozsahu a vážnosti poranění svědčí fakt, že poté, co byl v nemocnici ošetřen, šel zpátky na pivo do Skleníku. „Nojo, byl tady, triko měl flekatý od krve jak dalmatin,“ uvedl výčepní.

Tolik k závažnosti zranění mladíka.

Ke cti pisatele facebookového příspěvku nutno uvést, že byl první, kdo se snažil mladému chlapci pomoc a zavolal záchrannou službu. Nemohl odhadnout rozsah poranění, kdy úsudek komplikovala mladíkova opilost a zvracení. Možná i zdánlivá naléhavost situace zkreslila Martinu Nachtigalovi vnímání času a reality.

Čas průjezdu vozu MP Nymburk bez zastavení: 23:47:01

Pozorně jsme prostudovali kamerové záznamy z pohyblivé kamery umístěné na panelovém domě v ulici Letců R.A.F. a vyžádali jsme si výpis z gps lokátoru, umístěného ve vozidle MP Nymburk. Z toho jasně vychází, že strážnící skutečně jednou projeli místem bez zastavení a viditelné reakce. Po čtyřech minutách se však k restauraci Skleník vrací, komunikují z vozidla právě s Martinem Nachtigalem, hlásí událost na služebnu, vystupují a jdou zraněnému muži na pomoc. Krátce po obvázání ranky na zápěstí zraněného přijíždí vůz záchranné služby a zdravotníci si mladíka přebírájí do své péče.

Čas příjezdu vozu MP Nymburk na místo: 23:51:21

Zde je časový rozpis události podle informací Středočeské záchranné služby, údajů z kamerového systému města Nymburk a gps lokátoru vozidla MP Nymburk. Pro doplnění uvádíme, že tyto zaznamenané hodnoty nelze následně měnit. Slouží totiž pro případnou kontrolu nadřízenými orgány, nebo také jako důkaz u soudu.

23:47 – Místem projíždí hlídka MP Nymburk, nezastavuje.

23:50 – Na krizovou linku volá Martin Nachtigal a žádá pomoc pro zraněného mladíka.

23:51 – Na místo se vrací hlídka MP, zastavuje, komunikuje se služebnou, spouští majáky.

23:52 – Z Lysé nad Labem vyjíždí vůz záchranné služby.

23:53 – Strážnící MP mluví s Martinem Nachtigalem, jeden strážník následně vystupuje z vozu.

23:54 – Strážník MP ověřuje mobilním telefonem na lince 155 nahlášení události.

23:56 – Strážníci MP komunikují s poraněným mladíkem.

23:58 – Strážníci MP ošetřují mladíkovi zranění.

00:05 – Přijíždí vůz záchranné služby.

00:11 – Odjíždí vůz záchranné služby a transportuje poraněného mladíka do nymburské nemocnice.

To jsou prostá data o sledu událostí. Bohužel nezjistíme, jak skutečně probíhala komunikace mezi strážníky a autorem facebookového příspěvku. Vozidla MP Nymburk nejsou opatřena kamerami a ani přímo výstroj strážníků není doplněna o záznamové zařízení. V oficiálním hlášení mají policisté tuto verzi. „Hlídka MP ve skužebním vozidle prováděla kontrolu veřejného pořádku v širším centru města. Po odbočení z ulice Zbožská na ulici Letců R.A.F. si strážníci všimli hloučku asi pěti osob, stojících uprostřed trávníku mezi restaurací Skleník a chodníky v ulicích Zbožská a Letců R.A.F. Jelikož se ale na projíždějící vozidlo MP pouze ohlédli, ale žádným způsobem nedávali strážníkům najevo, že potřebují jejich pomoc, hlídka MP pokračovala v jízdě ulicí Letců R.A.F. Strážnící ale posléze situaci vyhodnotili jako přece jen neobvyklou a rozhodli se vrátit, aby situaci na místě osobně prověřili. Tentokrát k vozidlu MP přišlo několik mladých mužů, kteří strážníky informovali, že o kus dál na trávníku leží zraněný muž. Ještě než strážníci stihli vystoupit z vozidla, k jejich autu přiběhl mladý muž v obleku, který na ně začal skrze stažená okénka velmi vzrušeně a hlasitě křičet, že jsou naprosto k ničemu a že zde mají zraněného muže a proč projeli kolem bez zastavení a neposkytli mu žádnou pomoc. Na dotaz strážníků, proč tedy on ani nikdo ze stojící skupinky osob na projíždějící vůz MP nezamával nebo nezakřičel, že potřebují pomoc, muž neměl žádnou odpověď.“

Hlídka MP Nymburk hovoří s Martinem Nachtigalem a zjišťuje situaci.

Z kamerových záznamů jsou ale patrné ještě dvě zarážející skutečnosti. Předně, že Martin Nachtigal netrávil celý čas poskytováním pomoci a péčí o zraněnou osobu, jak tvrdí, ale pohybuje se v širším prostoru. Na to má Nachtigal rozumné vysvětlení. „Z důvodu složitého určení přesné adresy místa dispečinku záchranné služby, jsem se snažil vyhlížet sanitku, abych mohl záchanáře navést na místo,“ uvádí Nachtigal.  Druhá a poměrně zásadní skutečnost je, že celé události byli přítomni dva mladí muži, kteří měli na trávníku zaparkované vozidlo Audi A6 tmavé barvy. Povinnou výbavou každého vozu je lékárnička. Obvázat zraněnému drobnou ránu by mělo být ve schopnostech každého vlastníka řidičského průkazu. 

Z výše uvedených informací plyne, že v dnešní době je možné, pomocí sugestivního příspěvku na sociálních sítích, spustit lavinu nenávisti, aniž by se informace zcela zakládala na pravdě, nebo nebyla přinejmenším zkreslena a manipulativní.  Na druhou stranu nás překvapuje, že služební vozidlo MP Nymburk, ani přímo strážníci, nepořizují záznam ze služby. V takto kritickým okamžicích, kdy se zásadně různí výpovědi zúčastněných stran, by to byl nejlepší způsob, jak se dobrat pravdy. 

Josef Podolák

 

4 komentáře

 1. Miroslav Šmejkal napsal:

  Hanobení dobrého jména (comment výše), to je teda dobrý vtip. Za poslední rok jsem na MP NB podával dvakrát stížnost, vždy to vyšumělo. Pokud vidím jejich vozidlo, ve 3 z 5 případů vidím dopravní přestupek. Parkují na zebře, metr od chodníku, jezdí do zákazu (aniž by někoho honili nebo tam něco řešili), strážníci po městě nejsou označeni číslem, což jim nařizuje zákon. Oni to číslo mají, ale zakryté vestou, takže jako by neměli.
  Ještě nedávno chytali u školy Komenského kovbojským způsobem, že vyjeli autem zpoza křižovatky, porušili zákaz odbočení vlevo, porušili zákaz vjezdu motorových vozidel, vjeli do protisměru a řidiče zablokovali. Sice stačilo stát na chodníku a zastavovat „plácačkou“, ale proč se nevydovádět. Pokud toto omlouvají zásahem, kdy toto mohou, pak ale jistě nemohou po zinkasování a propuštění řidiče couvat v protisměru a couvat do jednosměrky. Nerad bych se pletl, ale doufám, že když nezasahují, platí dopravní předpisy a zákony i na ně. Nebo kvůli placaté čepici ne? To je přestupků na sebrání řidičáku jen za jeden takovýto „odchyt“.
  Že dobré jméno, ha ha ha.

  • Alfons napsal:

   Chci jen potvrdit tvrzení pana Šmejkala…já ho jednou viděl, jak ho měšťáci zastavili právě v zákazu vjezdu. Šmejdi mu dali 100,- Kč pokutu…umíte si to představit…chudák Šmejkal neměl určitě dokonce měsíce co do úst…ale Měšťáci se napakovali a prémie byly!. A pana Šmejkala to postihlo i zdravotně, od té doby chodí po Nymburce a šmejká sebou od hospody k hospodě a píše ..a pije..a pak blije….takové blbosti

   • Miroslav Šmejkal napsal:

    Došly argumenty, viď, Alfons. Jen blbě plácáš. Já MP pokutu neplatil ani jednou, předpisy totiž dodržuji. Ale to je asi moc, chtít to i po ostatních, že? A navíc po těch, kteří by ty předpisy měli mít v malíčku, mají být excelentní řidiči a vzor ostatním, jenže neumí ani zaparkovat. Stojím si za každým svým slovem, já si nemám proč vymýšlet. Mimochodem, jsi policajt? Potrefená husa?

 2. Josef Volf napsal:

  Od samého začátku, kdy jsem si poprvé přečetl článek pana Nachtigala, jsem nabyl přesvědčení, že je to snůška polopravd a lží. Proto bych chtěl touto formou slušně požádat autora o veřejnou omluvu strážníkům městské policie a jeho vedení. Za mne může být rád že nebylo podáno trestní oznámení za hanobení dobrého jména strážníků MP. Čímž bych ze strany vedení města plně zvažoval. Věřím že autor má v sobě dostatek cti a omluví se.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *