Kdo neuvidí dokument o Milesi Davisovi, nemůže říkat, že ví, co je Jazz. Snímek o geniálním trumpetistovi nabídne nymburské kino

USA / NYMBURK – Návštěvníci nymburského kina Sokol už jsou zvyklí, že kromě mainstreamové produkce zde najdou i opravdové lahůdky a rarity. Přesně do této kategorie patří dokument o geniálním americkém trumpetistovi Milesi Davisovi. Jako jedno z mála českých kin snímek promítne 24. září.

Miles Davis, americký jazzový trumpetista, skladatel a vedoucí několika jazzových uskupení, patří k nejvýraznějším osobnostem hudby 20. století. Ve čtyřicátých letech 20. století byl jedním ze zakladatelů cool jazzu, v padesátých letech pak hard bopu a na konci šedesátých let stál u kořenů jazz-rocku. Miles Davis byl skutečný vizionář, novátor a vynálezce, který ztělesňoval slovo „cool.“ Znalec Davisova životopisu by asi protestoval, že trumpetista byl vše jiné než cool. To spíš pořádný nerv, byť samozřejmě patřil mimo jiné i k zásadním propagátorům cool jazzu.

Název snímku Miles Davis: Birth Of The Cool jako kdyby naznačoval soustředění na jednu ze zásadních etap trumpetistova díla, i zde se však dokumentaristé zaměřili na celý jazzmanův život. Režisér Stanley Nelson, nositel prestižní ceny Emmy, který si vzal do hledáčku kamery biografii Milese Davise, prohlásil o osobě svého zájmu: „Když odhalíme okolnosti jeho výchovy, odkryjeme jeho metodiku, vztahy a démony, začneme chápat člověka, který předefinoval původní americký hudební žánr jazz a ovlivnil generace rockových, funkových i hip-hopových muzikantů.“

Snímek obsahuje nikdy dříve neviděné archivní záběry, studiové out-takes a raritní fotografie.

„Film měl premiéru na loňském filmovém festivalu Sundance a nyní přichází do evropských kin. V České republice tento dokument uvádí pouze několik kin, nymburští milovníci jazzu se tak mohou těšit na opravdu unikátní projekci,“ láká do kina Lukáš Kadava z Nymburského kulturního centra.

Nezbývá než se zvědavě těšit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *