Poselství, varování i modlitby zazněly při pietním aktu ke Dni válečných veteránů v Nymburce. Přítomni byli i žáci z nymburských základních škol
NYMBURK – Tradiční akce k poctě válečným hrdinům první a druhé světové války se v pondělí 11. listopadu uskutečnila v nymburském Parku Hrdinů u Husova sboru. Právě zde je totiž umístěn památník obětí obou válek, který v poslední době nechalo město zrestaurovat a jména všech padlých jsou opět dobře čitelná. Při pietním aktu promluvil starosta Nymburka, vojenský vysloužilec, velitel klubu vojenské historie a dva duchovní činovníci. Při projevech zaznělo několik důležitých myšlenek, které rozhodně stojí za povšimnutí.
Před šikem členů Klubu vojenské historie Druhého pluku Nymbursko připoměl starosta města Tomáš Mach vznik tradice Dne válečných veteránů právě před sto lety, 11.11.1919 ve Velké Británii, jako oslavy prvního výročí ukončení I. světové války a pocty všem padlým. Zároveň vyjádřil potřebu takovou tradici dodržovat a ctít.
V obsáhlé řeči podplukovníka ve výslužbě Vladimíra Rykla (sloužil jako důstojník od roku 1962 do roku 1965, pak byl z politických důvodů z armády propuštěn, do služby se vrátil až v roce 1990, kdy sloužil u vojenského dopravního letectva v Praze-Kbelích) zaznělo mimo jiné, že za Velké války padlo na 10 milionů vojáků na všech frontách. „Den válečných veteránů u nás slavíme od roku 2001 a Nymburk byl jedním z prvních okresů, kde tato událost byla slavena a na všech výročích byl vždy přítomen starosta,“ poděkoval Rykl a přidal přání, aby k žádným ozbrojeným konfliktům už nedošlo. Vojenský vysloužilec také zrekapitulovat vznik, průběh a ukončení I. světové války a vyzvihl příspěvek československých legií ke konci války a rozpadu Rakouska – Uherska. „Díky tímo, že legie z českých a slovenských vojáků významně přispěly k ukončení první světové války, daly mandát Tomáši Garrigue Masarykovi a Milanu Rastislavu Štefánikovi při vyjednávání se světovými mocnostmi o vzniku nezávislého svobodného státu Čechoslováků,“ s povděkem konstatoval podplukovník Vladimír Rykl.
Velitel Druhého pluku Nymbursko Jaroslav Kupec poděkoval, že je ze strany vedení města a veřejnosti zájem o rekonstrukce bitev a důležitých okamžiků první i druhé světové války. „Na jaře si budeme 2. května připomínat výročí protinacistického povstání, kde Nymburk hraje významný prim. Bylo to první město v Čechách, které povstalo proti okupantům a vyhlásilo zastavení práce v místních železničních opravnách,“ uvedl Kupec. Zároveň přiznal, že se jej občas lidé dotazují, proč s Klubem vojenské historie dělají rekonstrukce bitev, proč připomínají hrůzy a útrapy. Jaroslav Kupec v odpovědi použil známý citát filozofa a spisovatele George Santyany: „Ti, kdo si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu ji opakovat.“ Podle Kupce máme být právem hrdi na své předky, protože narozdíl od mnohých jiných národů, tak v 99% konfliktů stáli na té správné straně.
Závěrečné společné modlitbě Otče náš, tedy modlitbě Páně, v podání faráře Československé církve husitské Jana Kohouta a duchovního pastýře Křesťanského společenství Petra Plaňanského předcházely jednotlivé rozmluvy duchovních. Husita Jan Kohout připomněl nebezpečí, které je nyní velice aktuální. „Řešme spory nekonfrontační cestou, cestou dialogu, porozumění a vzájemné úcty. Mladá generace si musí vybojovat svoji svobodu, jinak se objeví někdo, kdo jim ji bude chtít vzít. V současné době je dialog nahrazován osobními útoky, nulovou snahou o domluvu a jen prosazováním svého zájmu. To jsou symptomy, které mohou lehce přerůst v něco většího a horšího,“ varoval Jan Kohout a připojil vlastní modlitbu za Naši vlast.
„Běda zemi, která zapomíná na své hrdiny a ještě větší běda zemi, která nové hrdiny potřebuje,“ pronesl Petr Plaňanský, pastýř Křesťanského společensví a přidal modlitbu za všechny padlé, hrdiny obou světových válek.
Pietní akt zakončila salva z palných zbraní členů Klubu vojenské hostorie Druhého pluku Nymbursko. Aktu se zúčastnili také žáci z nymburských základních škol Komenského a Letců R.A.F.
Josef Podolák
Poslední komentáře