“Pojďme zachránit hrobky ze zrušeného hřbitova u kostela sv. Jiří v Nymburce.” Historička Věra Jaklová při svých bádáních po světě myslí na svůj rodný Nymburk – Rádio Patriot

“Pojďme zachránit hrobky ze zrušeného hřbitova u kostela sv. Jiří v Nymburce.” Historička Věra Jaklová při svých bádáních po světě myslí na svůj rodný Nymburk

2 komentáře

  1. Ilona Čechová napsal:

    Na hřbitov si dobře pamatuji. Chodila jsem tam jako dítě se svojí babičkou na hrob její maminky. Babička se jmenovala Skřivanová, za svobodna Čechová. Hrob byl vzadu u zdi pod velkým stromem. Jednou nás tam zastihla bouřka. Schovaly jsme se právě v budově hrobky. Je mi moc líto že byl hřbitov zlikvidován, byl krásný. Bohužel rodiče kosti nevyzvedli a netuším kde ostatky mých předků skončily……………obávám se že na skládce nebo ještě jsou někde tam v zemi. Hřbitovy mám moc ráda. Bylo by dobře aby se pozůstatky opravily a zachovaly.

  2. Jan Řehounek napsal:

    Jsem potěšen iniciativou Věry Jaklové – děkuji za ni. Prostor někdejšího starého hřbitova si rozhodně zaslouží pozornost. A nejen hrobky a Červinkův náhrobek, ale i vedle stojící nádherný buk.

    Přidám osobní vzpomínku: Asi tak v květnu 1967 jsme byli jako učňové posláni kopat výkop pro položení přívodního kabelu k budoucímu staveništi zimního stadionu. Nejenom že jsme sami naráželi na pozůstatky rakví a kostí, i když trasa pro kabel byla již buldozery zplanýrovaná, ale v těsném sousedství pracoval bagr, který vylamoval náhrobky, jež byly nakládány na valníky a odváženy kamsi na skládku jako materiál. A pak se bagr zakusoval do hrobů a v děsivé směsi nakládal na nákladní auta směs zeminy, kostí a rozlámaných zbytků rakví. I pro nás, dospívající kluky, kteří k takovým věcem neměli ještě vztah a cit, to byl děsivý pohled. Dodnes se mi při vzpomínce na to barbarství ježí vlasy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *